Gyászszalaggal és megosztással a nácizmus és a sztálinizmus áldozataiért
2016. augusztus 23. 11:33
Az Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózata arra bátorít mindenkit, hogy a Molotov‒Ribbentrop-paktum aláírásának évfordulóján egy „Augusztus 23.” felirattal díszített, gyászszalagos kitűző viselésével, illetve a kitűző elektronikus verziójának internetes és közösségi oldalakon történő megosztásával emlékezzen meg a nácizmus és a sztálinizmus több millió áldozatáról. Az ESzEH kampányához idén 27 intézmény csatlakozott 10 különböző országból.
Korábban
2008-ban az Európai Parlament nyilatkozatot fogadott el arról, hogy augusztus 23-át a Totalitárius Diktatúrák Áldozatainak Európai Emléknapjává jelöli ki, amelyet idén immáron hetedik alkalommal ünnepelhetünk meg. A náci Németország és a sztálini Szovjetunió között 1939. augusztus 23-án köttetett meg az az egyezmény, amely a második világháború tragédiájához és annak következményeihez – a koncentrációs táborokhoz, a Gulághoz, a Holokauszthoz, a krematóriumokhoz és a munkatáborokhoz, majd ezt követően a hosszú éveken át tartó hidegháborúhoz és Közép-Kelet-Európa társadalmainak további elnyomásához – vezetett. A Molotov‒Ribbentrop-paktum aláírásának évfordulóján emlékezünk meg mindazokról, akik a nácizmus és a sztálinizmus bűntetteinek következtében veszítették életüket.
Az Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózata (ESzEH) arra bátorít mindenkit, hogy egy „Augusztus 23.” felirattal díszített, gyászszalagos kitűző viselésével, illetve a kitűző elektronikus verziójának internetes és közösségi oldalakon történő megosztásával emlékezzen meg a több millió áldozatról. Az ESzEH azt szeretné elérni, hogy ezek a gesztusok a totalitárius diktatúrák áldozatainak – mindenekelőtt a koncentrációs és megsemmisítő táborok, a szovjet Gulag és a sztálini börtönök foglyainak – millióit idézzék fel az emlékezetünkben. A kampány hosszú távú célja, hogy az európaiak tudatában augusztus 23-a a XX. századi totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapjaként rögzüljön.
A kitűző mellé csatolt képeslapon, valamint a kampány grafikus anyagain szereplő áldozatok között megtalálható egy ismeretlen zsidó magyar fiú auschwitzi portréja, valamint gróf Batthyány Gyula festő – gróf Batthyány Lajos miniszterelnök dédunokájának – fényképe is, akit a II. világháború után koholt vádak alapján több évi börtönbüntetésre ítéltek. A portrék megrendítő képi dokumentumai a totalitárius diktatúráknak.
Az ESzEH kampányához idén 27 intézmény csatlakozott 10 különböző országból. A megemlékezés szimbólumait – képeslapokat és kitűzőket – önkéntesek osztják szét Európa több nagyvárosában, köztük Budapesten. A magyarországi kampány partnerei a Gulag Emlékbizottság, a budapesti Holokauszt Emlékközpont; a Magyar Cserkészszövetség és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága. A kitűzőt bárki megrendelheti magának a www.enrs.eu/august23 internetes oldalon, ugyanitt tölthető le a kitűző elektronikus változata is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.