Feltűnő biztonsági hézagok tették lehetővé, hogy az IRA meggyilkolja Lord Mountbattent
2020. szeptember 29. 17:49 Múlt-kor
Korábban
Különös biztonsági hiányosságok
Miután az ellenzéki árnyékkormány Észak-Írországért felelős államtitkára, Airey Neave ellen 1978-ban sikeres merényletet hajtott végre az Ír Nemzeti Felszabadító Hadsereg (az Ír Köztársasági Szocialista Párt fegyveres szárnya), a Mountbatten védelméért felelős biztonságiak 1979 márciusában figyelmeztették a lordot, hogy a királyi családot, köztük őt is támadás érheti. Mountbattent nem igazán hatotta meg a rossz hír, nem aggódott.
1978-ban a biztonságiak ezért árgus szemekkel figyelték a Shadow V-ot, hogy elhárítsanak egy esetleges bombamerényletet. 1979-ben azonban rejtélyes módon beszüntették a hajó ellenőrzését. Graham Yuill, aki azon a nyáron a lord biztonságáért felelt, később úgy nyilatkozott, hogy jelentést tett ismert IRA-tagok felbukkanásáról Mullaghmore-ban, és felvetette a Shadow V ellenőrzésének a szükségességét, de hivatalos beszámolójára felettesei elég furán reagáltak: Yuillt hirtelen Hong Kongba vezényelték, és utasították arra, hogy senkinek nem beszélhet korábbi, a lord hajóját érintő jelentéséről.
A Mountbatten életét fenyegető veszély mértékét nézve szinte érthetetlen, miért vették félvállról az illetékes fegyveres szervek a királyi család egyik fontos tagjának biztonságát. Többen úgy tartják, hogy Mountbatten maga állította le a biztonságiakat, mert nem akarta, hogy azok minden lépését árgus szemmel figyeljék.
Egyesek azt feltételezik, hogy a merényletért nem is az IRA, hanem a brit titkosszolgálat a felelős. Ezt a teóriát egy bizonyos Patrick Holland nevű úr állítására alapozzák, aki McMahon fegyenctársaként tengette életét a Portlaoise börtönben, és azt állította, hogy McMahon más helyett vitte el a balhét.
A látszólag jól értesült, hetvenedik életévében járó Holland azt tervezte, hogy könyvet ír a Mountbatten-merényletről, de erre már nem maradt ideje, mert egy reggel holtan találták a cellájában. A halála előtti éjszakán Holland egyébként mellkasfájdalmakra panaszkodott, és orvosi kezelésre szorult. Soha nem tudjuk meg, hogy mit tudhatott meg McMahontől a börtönben.
A merénylet kapcsán egyébként máshol is felbukkantak hajmeresztőnek tűnő információk. Az Ulsteri Királyi Rendőrség egyik forrása szerint nem az IRA, hanem a CIA állhatott a merénylet mögött, ugyanis Mountbattennek igen sarkos véleménye volt a két szuperhatalom, az USA és a Szovjetunió között dúló atomfegyverkezési versenyről, amit képtelennek, eszelősnek nevezett.
A merénylet negyven évvel a lord halála után is rengeteg kérdést vet fel, és a nem kellően védett Mountbatten tragédiája remek táptalajt nyújt az újabb és újabb összeesküvés-elméleteknek. A tisztánlátást egyelőre zavarja az, hogy azokba a kormányzati iratokba, amelyek eloszlathatnák a kételyeket a lord halálával kapcsolatban, nemzetbiztonsági okokból nem lehet betekinteni, ráadásul ezen dokumentumok egy részét már megsemmisítették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. A reformkor fő kérdései
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Miért volt vértelen 1848. március 15-e?
- A nyelv átalakításáról szóló vitát is beindította a magyar államnyelvvé tétele
- Az irodalomban és a politikában is maradandót alkotott Kemény Zsigmond
- Az 1848-49-es szabadságharcban is tevékeny szerepet vállalt Irinyi János
- Alacsonyabb származása miatt sosem teljesülhetett be Vörösmarty első szerelme
- A cenzúra kicselezése érdekében adott alcímet a Himnusznak Kölcsey Ferenc
- Alig épült meg, máris történelmi esemény színhelye lett a Nemzeti Múzeum
- Nem láthatta színpadon a Bánk bánt Katona József
- Csatatértől az elmegyógyintézetig: ki volt Széchenyi István gróf?
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap