Évtizedeken át nem szűntek jelentkezni a magukat a halott XVII. Lajos francia királynak kiadó szélhámosok
2018. december 3. 18:09 Múlt-kor
Korábban
A legsikeresebb próbálkozó
Naundorff porosz volt, és állítása szerint órásmester. Valójában már megjárta korábban a börtönt pénzhamisításért, és egy esetben gyújtogatással is megvádolták. Hasonlóan egy későbbi szélhámoshoz, a magát Anasztázia orosz nagyhercegnőként hirdető Anna Andersonhoz, nem beszélt folyékonyan állítólagos anyanyelvén, ez esetben franciául. Andersonhoz hasonlóan azonban ennek ellenére hamar meggyőzött több olyan embert is, akik korábban ismerték és szerették a valódi Lajos Károlyt, beleértve annak dajkáját, egy volt versailles-i cselédet, XVI. Lajos személyi titkárát, és egy volt igazságügy-minisztert is. Közülük többen is írtak Mária Terézia Saroltának, hogy szerintük Naundorff igazat mond, és – felettébb gyanút keltő módon – kérték, hogy a hercegné adja neki vagyona egy részét.
Ahogy korábban is tette más esetekben, Angoulême hercegnéje egy megbízható barátját küldte találkozni a férfival. A barát azzal jött vissza, hogy Naundorff úgy néz ki, mint egy Bourbon, olyan a kézírása, mint egy Bourboné, és épelméjűnek tűnik. „Biztos vagyok benne, hogy nővérem felismerne tíz perc beszélgetést követően” – írta Naundorff. „Azt indítványozom, találkozzon velem, követelem tőle.” A lelkileg igen meggyötört hercegné azonban nem volt erre hajlandó.
Naundorffot végül letartóztatták, és Angliába száműzték. Itt alapított egy vallási szektát, majd egy nagyméretű bomba építésével próbálkozott, amiért itt is letartóztatták. 1845-ben hunyt el Hollandiában, és mind sírköve, mind halotti anyakönyvi kivonata Lajos Károlyként azonosította őt. Amikor 1853-ban „de Richemont báró” is meghalt, ő is a halott trónörökös nevét vésette sírkövére. Naundorff gyermekei és unokái a későbbiekben is próbálkoztak állításai igazolásával, az 1950-es évekbe nyúlóan folytatták pereiket. Az 1990-es években tudósok egy Naundorff hajából vett mintával egyszer s mindenkorra bebizonyították, hogy a férfi nem állt semmiféle rokonságban a Bourbonokkal.
A szív útjai
Az évszázadok során az igazi XVII. Lajos szíve is meglehetősen érdekes utat járt be. 1815-ben Dr. Pelletan megkísérelte XVIII. Lajosnak átadni azt, az új király azonban nem hitte el, hogy az valóban halott unokaöccse szíve lehet. Pelletan ezután Párizs érsekének, Hyacinthe-Louis de Quélennek adományozta a szívet. Az 1830-as forradalmat és az érseki palota feldúlását követően Pelletan fia megtalálta a szívet a romok között, és abba a kristályurnába helyezte, melyben napjainkban is tartják. Az ifjabb Pelletan 1879-es halála után egy bizonyos Eduard Dumont kapta meg a szívet.
Dumonttól később Don Carlos de Bourbon spanyol trónkövetelőhöz került a szív, az ő leszármazottai pedig végül a Saint-Denis-i bazilikának adományozták. Itt a francia uralkodók nekropoliszában helyezték el. 1999 decemberében a szívet elővették, és közjegyzők jelenlétében az aorta szívizmának egy részét eltávolították, egy zárt borítékban laboratóriumba szállították, és összehasonlító DNS-tesztet végeztek rajta. A teszthez XVII. Lajos anyai ági rokonaitól, az ekkor még élő Anna román királynétól és fivérétől, Bourbon-Pármai Andrástól vett mintákat használtak. Az eljárás bebizonyította, hogy a szív valóban a trónörökösé volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap