Erdély tétova ura – Báthory Zsigmond sorsa
2025. március 25. 08:29 Múlt-kor
Báthory Zsigmond, a lengyel király és Bocskai István unokaöccse, fiatalon került Erdély élére, de uralkodása során többször lemondott, majd visszatért a hatalomba. Bár nagy terveket dédelgetett, politikai ingadozásai és személyes gyengesége miatt nem tudta megszilárdítani hatalmát, így zűrzavaros korszakot hagyott maga után.

A tizenötéves háború (1591/93–1606) kezdeti keresztény sikerek ellenére nem hozott akkora győzelmet
Korábban
Báthory Zsigmond két nagy hatalmú úr unokaöccse volt: a lengyel király és egyben erdélyi fejedelem Báthory Zsigmondnak, és a hírhedt Bocskai Istvánnak.
Az árva Báthory
Báthory Zsigmond 1572. március 20-án született Báthory Kristóf és Bocskai Erzsébet egyetlen fiaként. A fejedelem, Báthory István, lengyel király lévén kevesebbet tartózkodott Erdélyben. Így a helyi döntéshozó az erdélyi vajda volt, a rangot pedig Báthory Kristóf viselte. Azonban korai halála miatt a gyermek Báthory Zsigmondot nevezték ki vajdának. Kiskorúsága okán helyette tíz tanácsos kormányzott.
Az is kezdett egyértelművé válni, hogy az Erdélyi Fejedelemség is rá fog szállni, amely Báthory István 1586-ban bekövetkezett halálával meg is történt. Fontos megemlíteni, hogy az erdélyi trónus birtoklása jelentős korlátokkal működött – szabad, töröktől független politikát nem jelentett. Az ifjú fejedelem számára az is nehézséget okozott, hogy ő hithű katolikus volt, a főként protestáns Erdély élén. Továbbá Báthory Zsigmondra nagy befolyással volt anyai nagybátyja, Bocskai István.

Azonban Báthory Zsigmond idővel megpróbált a királyi udvarhoz közeledni Magyarország érdekében, ezért Habsburg Rudolf királlyal szövetséget kötött. A fejedelem első lemondására 1594-ben került sor ennek kapcsán, mivel Báthory megígérte a királynak, hogy segíti őt a tizenötéves háborúban, azonban az erdélyi rendek elutasították a tervet. Elhagyta Erdélyt, azonban rövidesen hadai élén tért vissza, hatalmát pedig legnagyobb ellenfelei kivégzésével stabilizálta.
A történelem során a házasságok főként politikai célokat szolgáltak, és ez 1595-ben sem történt másként. A kapcsolat erősebbé tétele miatt a magyar király unokatestvére, Mária Krisztierna kezét ajánlotta fel a Báthory Zsigmondnak. (A későbbiekben sem volt meglepő ez a lépés, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem néhány évtizeddel később szintén megpróbálkozott beházasodni a Habsburg-házba, azonban ő kudarcot vallott.)
Menekülő fejedelem
A jó szövetség ellenére Báthory Zsigmond nem volt „odaadó” férj. Pontos okát nem tudni, hogy miért, de a fejedelem minden lehetséges alkalmat igyekezett elkerülni, amikor a feleségével kettesben lehetett volna.
Mindenesetre, a tizenötéves háborúba becsatlakozva Báthory Zsigmond komoly sikereket ért el. Azonban a fejedelem élete újabb negatív fordulatot vett, és 1597-ben többször megpróbálta hatalmát feladni, de Bocskaiék meggyőzték, hogy maradjon. Végül ténylegesen lemondott az év végén, és országrészét a Habsburgok számára adta át, így a hatalmat Mária Krisztierna vette át.
Néhány hónap után azonban Báthory Zsigmond ismételten visszatért Erdélybe. Két esztendővel később újból lemondott, ezúttal a fejedelemséget nagybátyjára, Báthory András bíborosra hagyta, akinek rövid uralkodása kegyetlen halálával végződött.
1601-ben Báthory Zsigmondot visszahozták Erdély élére, de – nem meglepő módon – egy évvel később újfent lemondott a hatalmáról, ezúttal, végérvényesen. Fejedelemsége kezdetén nagy tervei voltak, azonban valószínűleg személyéből is adódóan képtelen volt a stabil kormányzásra, és zűrzavart hagyott maga mögött. Mindeközben házasságát felbontották, Mária Krisztierna kolostorba vonult. Báthory Zsigmond 1613. március 27-én hunyt el.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20