Elfeledett fotók a balul elsült 1875-ös brit északi-sarki expedícióról
2016. szeptember 22. 16:29
Különleges fényképek mutatják be az 1875-1876-os brit expedíció tagjainak, valamint inuit segítőiknek mindennapjait. A Sir George Nares kapitány vezette csapat két hajóval indult el a szigetországból a földgolyó legészakibb pontja felé, azonban céljuktól mintegy 600 kilométerre vissza kellett fordulniuk, ugyanis a legénység több tagja is skorbutban szenvedett.
Korábban
A Sir George Nares kapitány vezette HMS Alert és a HMS Discovery (Henry Frederick Stephenson vezetésével) 1875. május 29-én hajózott ki Plymouth kikötőjéből. A brit expedíció volt az első, amely a Grönland és az Ellesmere-sziget (Kanada legészakibb szigete) közti csatornán (ma már a kapitány tiszteletére Nares-szorosnak hívják) keresztülhajóztak a Lincoln-tengerig. Az akkoriban népszerű elmélet szerint ez az út vezetett a minden időben jégmentes „nyílt sarki tengerig”, amely az Északi-sark körül helyezkedett el.
A britek azonban nem hajózható tengert, hanem kietlen jégpáncélt találtak a helyén. Kutyaszánok segítségével Albert Hastings Markham vezetésével ők jutottak a legészakabbra (83° 20' 26"), amikor is azonban az egyre növekvő elégedetlenség, a hiányos felszerelés és öltözék, valamint a skorbut miatt (a legénység harmada megbetegedett) kénytelen voltak átértékelni helyzetüket. A kapitány – aki minden idők első hajóját kormányozta, amely áthaladt a Szuezi-csatornán – végül úgy döntött, emberei nem élnének túl még egy telet a hidegben, így a hajók 1876 nyarán délnek fordultak.
Az expedícióval tartó Thomas Mitchell és George White fotográfusok sem tétlenkedtek, és képeik segítségével hűen bemutatták a zord körülmények közt élő, Grönland nyugati partszakaszait feltérképező felfedezők mindennapjait. A fotókon látható a jég fogságába került hajó, valamint a kiszabadítására kísérletet tevők csapata, a bundákba bugyolált szakállas férfiak, a jégre épített melléképületek, és egy hatalmas rozmár is, amelyet a húsáért vadásztak le. Érdekesség, hogy ezek a legkorábbi fotók, amelyek az Északi-sarkvidék közelében készültek. Az apró, mindössze hét négyzetcentiméteres üvegnegatívok mindezidáig egy kis dobozban egy cornwalli ház egyik szegletében várták felfedezésüket, most pedig kalapács alá kerülnek.
Eleinte a visszatérő felfedezőket hősként ünnepelték, és még maga Viktória királynő is üdvözlő táviratot küldött számukra, azonban a közvélemény radikálisan megváltozott, amikor néhány héttel később kiderült, hogy az expedíció tagjai közül többen is elhunytak az út során.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- A nemesi osztály válságát vitte színpadra a katolikus egyháztól elforduló Csiky Gergely tegnap
- A mártíromság színeibe öltözve halt meg Mária, a skótok királynője tegnap
- Mozgó Múzeum: retró Ikarusokat állít szolgálatba a Közlekedési Múzeum tegnap
- Sisinek írt köszöntőlevél és egy korai Louis Vuitton-darab is gazdára talált a BÁV 82. Művészeti Aukcióján tegnap
- Életképtelennek minősítette országa falvait a Kárpátok Géniusza tegnap
- Földönkívülieket, titkos fegyverkísérletet és a KGB-t is sejtették egyesek a Gyatlov-rejtély hátterében tegnap
- Ahol a Loire és a Tisza találkozik: ismét várja a látogatókat a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Már a 17. században megmérte a fény sebességét Ole Rømer 2023.12.07.