„Egy középkori mongol nemesasszonyt ástunk ki a kerti komposztból”
2015. december 3. 16:52
Kevés ember mondhatja el magáról, hogy a kerti komposztgödréből egy közel ezer éves úri asszony holtteste került elő. Natalia Filina és férje azonban már megteheti: a dél-mongóliai Ulán-Ude lakosai kerti munka közben bukkantak a középkori mongol nemesasszony maradványaira, amely mellett egy igen ritka, kínai bronztükröt is találtak.
Korábban
„Mindig is azt kívántam, hogy elásott kincset fedezzek fel” – mondta a The Siberian Timesnak a 31 éves Natalia Filina, aki a hét elején azzal a szándékkal ment ki a férjével a kertjükbe, hogy eltakarítják a felesleges köveket, és kiássák a komposztgödröt. Hatvan centiméteres mélységben jártak, amikor a kövek között csontokra bukkantak. Első gondolatuk az volt, hogy állatok csontjaival van dolguk, ám később egy lábszárcsontról rájöttek, hogy emberi maradványokról van szó. Azonnal abbahagyták a munkát, és hívták a rendőrséget.
Az emberi csontok mellől egy 9,9 centiméter átmérőjű, mintegy fél centis vastagságú tükör is előkerült. A kiérkező egyenruhások látták, hogy ez nem az ő asztaluk, és hívták a helyi Mongol, Buddhista és Tibeti Intézet munkatársait, akik a helyszínen további sírmellékleteket is találtak.
„A vizsgálatok alapján egy körülbelül 30 éves korában elhunyt, mongoloid nő pihente örök álmát a leendő komposztgödör alatt” – mondta Alekszej Buraev helyi régész. „A csontok alapján már sajnos lehetetlen megállapítani, hogy mi volt halálának oka. Külsérelmi nyomokra nem bukkantunk, így kizárhatjuk, hogy erőszakos cselekedet következtében szállt volna a túlvilágra. A 30 év szép kornak számított abban az időben, ám a hölgy még nem lehetett elég idős, hogy végelgyengülés miatt haljon meg” – tette hozzá a kutató.
Az asszony egy farönkből kifaragott koporsóban feküdt, nyírfakéreggel takarták be. A mellette talált kínai bronztükör az elemzések szerint a 10-13. századból való, ebből tudnak következtetni a kutatók, hogy a temetés is ebben az időszakban zajlott le. A részletesebb vizsgálatokra még heteket kell várni.
A szakértők szerint a tükör Kínából származott, az egyik oldalán két sárkány alakja vehető ki, alattuk pedig egy írás található, amely még megfejtésre vár. A sírmellékletekből világosan kirajzolódik, hogy az asszony előkelő társadalmi rétegből származott, a családja igen tehetős lehetett. „Bronztükrök elég ritkán kerülnek elő régészeti ásatások alkalmával, ugyanis általában egyedülálló alkotások, a készítők egyéni stílusát tükrözik, így értékükből kifolyólag kevés esetben kerülnek a föld alá” – mondta Bilikto Bazarov, az Orosz Tudományos Akadémia kutatója. Hozzátette: a nyírfakéreg és a koporsó maradványainak radiokarbonos elemzése pontosítani fogja, hogy az elhunyt asszony melyik évszázadban élt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum tegnap
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában tegnap
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén tegnap