Az Élet Menete - több mint ezer résztvevő Magyarországról
2005. március 29. 10:34
Több mint ezren vesznek részt Magyarországról Az Élet Menete ez évi, május 5-i rendezvényén; az emlékezők az auschwitzi és birkenaui egykori haláltáborok közötti három kilométeres útszakaszt gyalog teszik meg, a magyar menetet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezeti - közölték a szervezők az MTI-vel.
A lengyelországi eseményen a világ legkülönbözőbb részeiről 18 ezer résztvevő lesz jelen, hogy a zsidóság legnagyobb tragédiájára emlékezzen, soha nem feledve azokat, akiket a világtörténelemnek e legborzalmasabb helyszínén gyilkoltak meg - olvasható az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben. A magyar résztvevők között lesznek fiatalok és túlélők is éppúgy, mint neves és ismert közéleti személyiségek, művészek, médiaszemélyiségek, sportolók, zenészek.
A megemlékezést a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és "Az Élet Menete" alapítvány szervezi a holokauszt 60. évfordulója alkalmából. Ez az út volt 60 évvel ezelőtt a halál menete, de most ez az élet menete lesz; itt kísértek több százezer embert a birkenaui megsemmisítő táborba - írták a közleményben. A program nemzetközi fővédnöke Ariel Sharon, Izrael Állam miniszterelnöke, aki szintén részt vesz a megemlékezésen. Az ez évi emléktúra fővédnöke David Admon, Izrael Állam magyarországi nagykövete és Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz és a Budapesti Zsidó Hitközség ügyvezető igazgatója.
"Az Élet Menete" alapítványt Gordon Gábor, Meir Zohar, Verő Tamás rabbi, valamint Kézdy György és Székhelyi József színművész hozta létre. Memento címmel május 2-án emlékkoncertet tartanak a Dohány utcai Zsinagógában a Mazsihisz és az alapítvány szervezésében, a holokauszt 60. évfordulója alkalmából, Gerendás Péter és vendégművészei közreműködésével. Közvetlenül a koncertet követően indul útnak a több mint ezer tagú magyar küldöttség Lengyelországba, hogy második alkalommal vegyen részt Az Élet Menete-emlékprogramon. Az Élet Menete (March of the Living) elnevezésű, amerikai-izraeli szervezésű megemlékezés tizenhárom éves múltra tekint vissza. A program keretében a világ minden részéről évről évre több ezren zarándokolnak el az egykori auschwitz-birkenaui haláltáborokba, hogy megemlékezzenek a vészkorszak áldozatairól.
(MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Folyószabályozást is irányított a múzeumalapító Széchényi Ferenc tegnap
- A barna kutya szenvedései alapozták meg az állavádelem ügyét tegnap
- Szent Lúcia inkább mártír lett, mint pogány férfi felesége tegnap
- Lezárták az országot és a telefonvonalakat is elvágták a lengyel szükségállapot alatt tegnap
- Már gyermekként lelkesedett Trójáért Heinrich Schliemann tegnap
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József 2024.12.12.
- A zenetörténelemre is hatással volt Esterházy II. Miklós 2024.12.12.
- Hóna alatt a Mona Lisával sétált ki a Louvreból 2024.12.12.