A Selyemút elfeledett népeinek nyomában
2005. február 11. 11:16
A legendás, közel kétezer éven át fennálló, Európát a Távol-Kelettel összekötő Selyemút méltatlanul elfeledett népeinek történetét és kulturális örökségét egyre nagyobb figyelem kíséri.
A magyar származású Stein Aurél (1862-1943) elsőként indult a Selyemút menti elveszett civilizációk felkutatására. Szerencsére azóta jelentős tudományos figyelmet vonzanak a Selyemút mentén kialakult, de máig viszonylag ismeretlen civilizációk.
Nemrég beszámoltunk róla, hogy az Európai Örökség Hálózat virtuális kiállítást hozott létre három 19. századi francia utazóról, akik az eurázsiai népek közös kulturális örökségét tárták fel. A Selyemút mentén élő népek nyelvét, művészetét, hagyományait, társadalmait mutatja be a British Library egyik legújabb webes kiállítása is. Susan Whitfield és Ursula Sims-Williams szerkesztésében a közelmúltban kiadott "The Silk Road" című tanulmánykötet szintén egy történelmében, kultúrájában összetett, színes világot tár fel.
Kína északnyugati kapujában, a Góbi és a Takla-Makán sivatagok találkozásánál fekvő Dunhuang majd két évezreden át az i.e. 4. századtól, egészen a 14. századig meghatározó szerepet töltött be a kereskedelmi útvonal mindennapi életében. A jelentős helyőrséggel ellátott gazdag településen cserélt gazdát, vagy folytatta útját a szívós baktriai tevék hátán nyugat felé megannyi értékes árucikk: selyem, papír, porcelán, lőpor. A Földközi-tenger térsége felől római, majd perzsa üvegtárgyak, pamut, fűszer és szőrmeáru, a híres vért izzadó közép-ázsiai paripák és drágakövek áramlottak keletre. Kiemelkedő fontossággal bírt a nefritkő kereskedelme, amelynek bányászata már a neolit korban elkezdődött, és az egyik legkeresettebb árucikk volt Kínában.
Dunhuang városától kevesebb, mint 100 kilométerre fekvő Mogao templombarlangjai az Észak-Indiából Afganisztánon keresztül Kínában került buddhizmus térhódítását jelzik. Szobrok, festett barlangok, félgömb alakú buddhista emlékhalmok, sztúpák százai találhatók a folyó vájta szurdokban megbújó több száz, ragyogó festményekkel díszített barlangszentélyben. A szentély komplexum i.sz. 336 óta hirdeti Buddha dicsőségét. A lágy kőzetanyagból kivájt, közel ötszáz méhsejt alakú barlang igényes festményei, és a Tang-dinasztia idején készült agyagszobrai pontos képet adnak arról, hogy miként alakította át az Indiából elindult vallást, mítoszokban, oltalmazó istenségekben és képekben gazdag ikonográfiává, a tibeti és kínai kultúra. Mogao azonban nem csak egy monumentális képtár, hanem egyben a buddhista irodalom legnagyobb és legkorábbi könyvtára is volt.
A hajdani Perzsia birodalom keleti részén fekvő történelmi városok Szamarkand, Bukhara, és a görög-buddhista kulturális örökséggel rendelkező Nagy Sándor alapította Gandharan különféle eredetű művészeti, vallási irányzatok és nyelvek olvasztótégelye volt. A nefritkövekben gazdag Khotan lakossága indo-iráni dialektusban beszélt, legendáik indiai és kínai gyökerekkel rendelkeztek. A Takla-Makán sivatagban római gladiátorokat ábrázoló faliszőnyegeket találtak, míg egy i.sz. 8. században épült tibeti Miran nevű erődben keresztény stílusban megfestett angyalokra bukkantak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap