Spanyol belviszály Franco halállistái körül
2005. január 6. 13:07
Spanyolország új szocialista kormánya beleegyezett, hogy Franco `halállistáit` visszaszállítsák eredeti helyükre, Katalóniába.
A Franco-diktatúra bűneinek archívuma
A több ezer ellenzékit megfigyelés vagy bebörtönzés céljából írták össze a rendőrségi aktákban. A dokumentumokat 1940-ben, Franco győzelme után egy évvel szállították Katalóniából Kasztíliába, Salamanca városába.
Lanzarote polgármester szavai és az intézkedések arra utalnak, hogy a város elszánta magát: megtartja az iratokat, melyeket magáénak tart - amelyeket viszont Katalóniában tőlük elorzott háborús zsákmánynak tekintenek. "Készenlétben állunk, és lépéseket teszünk, ha kell, mert a szívünk mélyéig átrezzük az ügy jelentőségét. Készek vagyunk fizikailag is megakadályozni ezt a példátlan kulturális gaztettet" - mondta a polgármester. Arról nem volt hajlandó nyilatkozni, a városvezetés pontosan milyen eszközökkel kívánja megakadályozni a levéltár átköltöztetését. Kasztília-Leon tartományi kormánya is bejelentette: beperli a madridi kormányt alkotmányellenes tevékenységért. Egy városházi szóvivő szerint a jogi huzavona hosszú évekre elhúzhatja az iratok elszállítását.
Ha llegado Espana: nacionalista spanyol plakát a polgárháború idejéből |
Csakhogy az 507 dobozban tárolt 300 000 irat és 1000 fénykép nem holmi bélyeggyűjtemény, s nem is csak a tudósoknak érdekes, semleges ódon irathalmaz. A "Salamanca-iratok" néven ismert archívumot azért állították össze Franco rendőrei, ügynökei és besúgói, hogy azonosítsák a rendszer ellenségeit, akikre börtön vagy kivégzés várt. Az iratok közt magánlevelek, Franco-ellenes könyvek, röpiratok, kiadványok vannak, de itt őrzik az 1932 és 1939 között működött független katalán kormány iratait is.
A kulturális ügyek szocialista minisztere, Carmen Calvo kijelentette: az archívumot visszajuttatják a katalán kormánynak, mely - spanyol és külföldi történészekkel együtt - 25 éve követeli az iratokat. "Semmi mást nem teszünk, mint hogy eleget teszünk a katalán kormány jogos követelésének, akiktől az iratokat erőszakkal kobozták el. A nemzetközi jog világosan kimondja: a háborús fosztogatással, elkobzással orzott javak visszaszolgáltatandók. Be kell gógyítanunk a sebeket" - mondta a miniszter.
Carmen Calvo egy szakértői bizottság egyhangú döntése után nyilatkozott, melynek tagjait Lanzarote polgármester kormánypártiaknak titulálta. A miniszter által kinevezett, 17 tagú bizottság az iratok "szimbolikus értékével" indokolta azt, hogy Katalóniába nem a másolatokat, hanem az eredeti dokumentumokat kell visszaszállítani. "A tartományi kormánynak joga van hozzá, hogy természetes hazájukba szállíttassa azokat a dokumentumokat, melyek saját történelmét beszélik el... és arra is, hogy a polgárháborúnkkal kapcsolatos nemzeti emlékezetet részben maga formálja" - olvasható a bizottság jelentésében.
A köztársaság védelmében elesettek hozzátartozói évtizedek óta a szóban forgó dokumentumokra hivatkozva igényelnek jóvátételt vagy nyugdíjat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap