2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Száznegyven éve halt meg Madách Imre

2004. október 5. 15:11

A Tragédia bemutatóját nem érhette meg

1854-től elsősorban az irodalommal foglalkozott, ebből az időszakból származik A civilizátor, a Bach-rendszert gúnyoló, keserű hangvételű szatíra, valamint ekkor kezdett bele Mózes című drámájába is. 1861-ben visszatért a közéletbe: országgyűlési képviselő lett.


Madách Imre 1859. február 17-én kezdte írni élete fő művét - a hírnevet és Arany János barátságát magával hozó - Az ember tragédiája című drámát, amelyet alig több mint egy év alatt, 1860. március 20-án fejezett be. A kéziratot Arany Jánosnak küldte el átnézésre. Arany néhol túl nyersnek érezte a szöveget, s mintegy ezer sort javított a 4140-ből. Noha ezek látszólag csak apró módosítások voltak - egyes kutatók véleménye szerint - filozófiailag mélyen érintették a mű gondolatrendszerét. A nyelvi és verselési javításokat figyelembe véve a mű első kiadása 1862. január 16-án látott napvilágot, s már saját korában óriási népszerűségre tett szert. Szerzője az ember és az emberiség sorsának alakulására és magyarázatára tett kísérletet 15 színben, Ádám és Éva alakja köré fonva a történelmet.


A Tragédia a magyar irodalom legnehezebben értelmezhető alkotásai közé tartozik, eszmeiségének egyetemessége és gazdagsága sokféle értelmezési lehetőséget kínál mind a mai napig. Kiváló kritikusok és értekezők mondtak róla gyakran homlokegyenest ellenkező véleményeket; vitatják értékét, világnézeti állásfoglalását, különféleképpen határozzák meg műfaját.


Az ember tragédiájának sikere után az írót beválasztották a Kisfaludy Társaságba, majd 1863-tól a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt. A dráma színpadi bemutatását azonban már nem élhette meg, 1864. október 5-én hunyt el Alsósztregován.


Az ember tragédiáját először 1883. szeptember 21-én mutatta be a Nemzeti Színház Paulay Ede rendezésében, a halhatatlan darab 1500. előadására 2000. április 7-én került sor.


A Duna partján újonnan felépült Nemzeti Színház 2002. március 15-én szintén a magyar irodalom egyik leggyakrabban idézett nagy klasszikusának örök érvényű remekművével, Az ember tragédiája díszbemutatójával nyitotta meg kapuit.


(MTI Panoráma - Sajtóadatbank)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár