A sötét próféciák nagymestere
2003. december 15. 09:01
Ki volt a valóságban Nostradamus, aki előtt - követői szerint - feltárult a jövő?
Apokaliptikus négysorosok - összekeverve
Az 1503. december 14-én a franciaországi Saint-Rémy-de-Provence-ban született Michel de Nostradam - ismertebb nevén Nostradamus zsidó családból származott, de szülei még gyermekkorában áttértek a katolikus hitre, nevét a párizsi Notre Dame székesegyházról kapta. 1552-től orvosnak tanul Montpellierben, és többször is szembeszállt az Európát újra és újra sújtó pestissel, bár a halálos kór őt sosem támadta meg.
Legismertebb műveit, nem kevesebb mint 924 négysoros jósversét Salon-de-Provence-ban alkotta, egy obszervatóriummá átalakított padlástérben. Négysorosait évszázadonként - centuriánként rendezte és egészen 3797-ig írta le az általa fontosnak tartott eseményeket. A "Nostradamus mester igaz próféciái" címmel megjelent munka a horoszkópokhoz hasonlóan olyan általánosságokat tartalmaz, amibe bármit bele lehet magyarázni, ezenkívül a "mester" az évek sorrendjét is összekeverte - valószínűleg szándékosan, mivel tartott a Szent Inkvizíció közbelépésétől. Követői szerint a négysorosok egy különösen nehéz matematikai kódolás alapján vannak összekeverve, de ezt a bizonyos kódot még senkinek sem sikerült megfejtenie.
"Meneküljetek a lángok szörnyűségeitől!" - Dimde szerint ez az a szentencia, amiben Nostradamus a hirosimai atomrobbantást jósolja meg. Máshol a mester "pokoli lámpásokról" ír, aminek viszont a Kuwaitban felrobbantott olajkutakat kellene jelképeznie. Egy telitalálata a mesternek azért volt: "Az ifjú oroszlán legyőzi a vénebbet, párbajban a csatamezőn, aranyketrecbe foglalt szemét kiszúrja!" Alig egy évvel a próféciák megjelenése után II. Henrik egy lovagi tornán életét vesztette egy szemébe szúrt lándzsa közreműködésével. Még ha ez nem is lenne eléggé misztikus, mások gondoskodnak arról, hogy Nostradamus nevét ne felejtse el könnyen a fantasztikumra hajló közvélemény.
"In the City of God there will be great thunder, Two brothers torn apart by Chaos, While the fortress endures, The great leader will succumb." (Nostradamus 1654)
Ez a kis versike a világ sok lapján megjelent 2001. szeptember 11-én. Bár a mester 1566-ban meghalt ugyan és ezt a versikét sosem írta meg, a legtöbben ebben jóslatainak abszolút bizonyítékát látták, az alig néhány hónappal később újra kiadott könyvét el is kapkodták mint a cukrot.
Mindennek ellenére nyitott kérdés marad, hogy a jó nevű orvos egyáltalán miért érezte a késztetést a próféciái megírására. Jörg Dendl történész véleménye szerint Michel de Nostradam korában az európaiak egyfajta vigaszt láthattak a 3797-ig katasztrófákat jósolgató négysorosokban. Ez a korszak ugyanis minden volt, csak reményteljes nem. Háborúk, éhínségek, vallási ellentétek, több pestisjárvány, a törökök betörése a keresztény Európába, azt jelezhette a kor emberének, hogy közel a világvége. Mindenesetre mindenki nyugodtabban alhatna, ha végleg bebizonyosodna, hogy a Nostradamus örökség nem más mint hamisítvány. A Nostradamus szakértők ugyanis egybehangzóan állítják, hogy a mester 2010-2012 közé világháborút jósolt katasztrófális következményekkel.
Támogasd a
szerkesztőségét!

Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap