Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége
2025. április 1. 15:14 Múlt-kor
Az Ibériai-félsziget legnagyobb országáról napjainkban leginkább a szemet gyönyörködtető tengerpartok, a feszültséggel teli bikaviadalok, a tüzes táncok és természetesen a látványos futball juthat először az eszünkbe. Viharos történelme során e terület számos államalakulathoz tartozott, és több fénykort is megélt. Az elmúlt évezredek grandiózus építkezései folytán ma már több tucat spanyolországi épület szerepel az UNESCO világörökségi listáján, nem jelentéktelen részük mór stílusjegyeket visel magán.

A mór építésű Alhambra
Oroszlánok és pálmafák

A Granada tartományban található Alhambra erődjének neve arabul vöröset jelent, ami a döngölt földből épült falainak jellegzetes színére utal. A területen már a IX. században is állt egy kicsiny erőd, amely nagyobb jelentőségre akkor tett szert, amikor a Granadai Emirátust megalapító I. Mohamed ibn Naszr 1238 után a bővítésébe kezdett. Utódai még másfél évszázadon át alakították, amivel az Alhambra az iszlám építészet egyik leglenyűgözőbb épület-együttesévé vált.
Legrégibb fennmaradt része az Alcazaba fellegvár, ahol a korabeli emírek a mindennapjaikat töltötték. A Torre de la Vela névre hallgató őrtornya mellett az egyik leghíresebb látnivalója az oroszlánok udvara, amely egykoron a rekreáció és a nyugalom szigete volt, az előkelők számos szökőkút mellett, a faragott oroszlánok és a pálmafák árnyékában frissülhettek fel. Az Alhambra legszembetűnőbb sajátosságai a tükörsima vízfelületek és a különböző növényekből álló gazdag vegetáció, az iszlám vallásban ugyanis ezek testesítették meg az idilli, paradicsomi világot. A palotaerőd az 1492-es reconquista során keresztény kézre került. A hódítók grandiózus átépítésekbe kezdtek, az épületegyüttes ekkor nyerte el reneszánsz stílusjegyeit.
Mecsetben katedrális
A különböző kultúrák kölcsönhatásának talán leglátványosabb példája a córdobai mecset-katedrális. Eredetileg a helyén egy kicsiny vizigót keresztény templom állhatott, a monumentális mecset I. Abd ar-Rahmán, a Córdobai Emirátus alapítójának a parancsára épült 785–787 között. Az elkövetkező emírek, majd kalifák fokozatosan bővítették, a X. század végére már több ezer négyzetméteresre nőtt, és a muszlim világ egyik legnagyobbjává vált. Patkóíves kialakítású, oszlopos csarnokait hajdanán olyan kiváló arab tudósok és filozófusok látogatták, mint Ibn Masarra vagy Averroës. A mozaikokkal és növényi ornamentikával gazdagon díszített, imádkozásra használt mihrábja a napjainkig lenyűgözi a látogatókat.
III. Ferdinánd kasztíliai király a várost 1236-ban meghódító seregei nem pusztították el a mecsetet, hamarosan egy gót stílusú katedrális került az épületkomplexum közepére. A mennyezetet később reneszánsz módra márványból faragták, a folyosókat pedig számos szent ábrázolásával ékesítették.
A múlt és a jelen határán
Az Alhambrához hasonló monumentális erőd a több mint hét évszázados múltra visszatekintő sevillai Alcázar. Építészeti stílusa elképesztően sokszínű, hiszen reneszánsz, gótikus és barokk elemek mellett megjelenik az egzotikus mudéjar stílus is, amely a reconquistát követően is az Ibériai-félszigeten maradó mórok sajátja volt. Sevilla 1248-as keresztény kézre kerülését követően a X. század óta fejlesztett mór fellegvárat a kasztíliai uralkodók jelentősen átépítették. Az iszlám korszak emlékeinek nagy része eltűnt, a stílus azonban nem. Az építészeti sokszínűség az 1340 körül épített Sala de Justicia (igazság terme) nevű helyiségben mutatkozik meg igazán. Feltehetőleg XI. Alfonz kasztíliai király vagy utódja, I. Kegyetlen Péter regnálása alatt készült az a kazettás famennyezet, amely nemcsak a tanácsterem – később bíróság – éke, hanem az első mudéjar stílusú épületrészlet volt egész Sevillában. Az Alcázar népszerűségét és egyedülálló szépségét jól jelzi, hogy a palotában forgatták a Trónok harca és a Mennyei királyság című alkotások több jelenetét is, valamint a spanyol királyi család egyik legkedveltebb menedéke egészen napjainkig.
Böngésszen a cikkünk helyszíneire szervezett utazási ajánlatok között az otptravel.hu oldalon vagy érdeklődjön az OTP Travel irodáiban!
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57