Fegyverekkel eltemetett női leletet azonosítottak a szegedi egyetem kutatói
2025. január 27. 12:20 MTI
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás kori Kárpát-medencéből, a sárrétudvari-hízóföldi temetőből származó leletet a feltáráskor férfinak vélték – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága csütörtökön az MTI-t.
A Szegedi Tudományegyetem épülete (Kép forrása: Wikipédia / Somorjai Ferenc / CC BY-SA 3.0)
Korábban
A közlemény szerint a sárrétudvari-hízóföldi temetőből származó embertani leleteket az SZTE Embertani Tanszék gyűjteményében őrzik.
Ez az ország egyik legjelentősebb embertani gyűjteménye, ami nagyjából 30 ezer csontvázat foglal magába.
Amikor a Hajdú-Bihar vármegyei község határában felfedezett temetőt 1983 és 1985 között föltárták, az egyik leglátványosabb mellékletegyüttes egy íjászfelszerelés volt.
Az íjászfelszerelés és a fegyverek tipikusan olyan tárgytípusok, amelyeket hagyományosan férfiakkal hoztak összefüggésbe, ezért ezt a sírban eltemetett embert férfiként határozták meg.
Néhány évvel ezelőtt Tihanyi Balázs és William Berthon, akik ekkor még doktorandusz hallgatók voltak, elkezdtek dolgozni a sárrétudvari temető leleteinek antropológiai vizsgálatán: ekkor merült fel az első gyanú, hogy a fegyverek ellenére az illető nő lehetett.
Az antropológiai és archeogenetikai vizsgálatokból egyértelműen kiderült, hogy a fegyverekkel eltemetett személy nő volt.
Tihanyi Balázs a kutatás eredményeiről a Plos One folyóiratban beszámoló cikk első szerzője kifejtette, a férfiak esetében például a nagyobb izomtömeg sokkal markánsabb vonásokat eredményez a csontokon, erőteljesebbek az izomkapcsolódási területek.
Az általuk is alkalmazott magyarországi módszer 12 különböző jelleget vizsgál a koponyacsontokon, többek között a szemöldök, a tarkó, a halánték vagy éppen az állkapocs régiójában.
A koponyából és a váz csontjaiból vett minták archeogenetikai vizsgálatai is azt erősítették meg, hogy a sírba egy nőt temettek el.
A szintén fegyveres melléklettel eltemetett férfiakéhoz hasonló sérülések felvetik annak gyanúját, hogy a nő harcos lehetett, azonban ennek biztos megállapítása további összehasonlító kutatást igényel.
Egyes sérülések nem csak harc során keletkezhetnek, illetve számos elváltozás anyagcserezavarokból is fakadhat - a lelet csontjain pedig csontritkulásra utaló jeleket találtak a kutatók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Hét uralkodó, aki gyermekként került a trónra 14:20
- Negyven év után a mesterséges intelligencia segítségével fejtettek meg egy ősi feliratot 13:20
- Berlint igen, de egész Európát még nem osztották fel a jaltai konferencián 09:05
- 24 éven át uralta az eget a Concorde 08:29
- Pusztító testvérharcokkal telt Könyves Kálmán uralkodása tegnap
- A kislány, aki a Fist Lady gyámleánya lett tegnap
- Audrey Hepburn tiniként támogatta a holland antifasiszta ellenállást tegnap
- Drakula-ábrázolással is bővült az OSZK Régi Ritka digitális gyűjteménye tegnap