2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Work in Progress – kiállítás mutatja be a veszprémi vár felújítás közbeni állapotát

2023. szeptember 28. 11:19 MTI

Megnyílt a veszprémi vár felújítás közbeni, átmeneti állapotát bemutató kiállítás: a Work in Progress (WIP – folyamatban lévő munka) nevet viselő tárlat helyszínei a várnyitás óta folyamatosan bővültek és most váltak legteljesebbé.

kiállítás
A Magyar Nemzeti Múzeum régészeti kutatásai a veszprémi várhegyen című kamarakiállítás a Work in Progress (WIP – folyamatban lévő munka) nevet viselő tárlat egyik helyszínén (MTI/Vasvári Tamás)

A Katolikus Társadalmi Napok részeként tartották szerdán a kiállítás szakmai napját, amelyen Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára azt hangsúlyozta, hogy a múzeumok a nemzeti identitás alapvetéseit őrzik több száz éve.

Úgy vélte, egyszerre van könnyű és nehéz helyzet Magyarországon, ha „meg szeretnénk mutatni identitásunkat, hogyan éltek őseink, mit adtak át nekünk, amiből mi is eredeztethetjük saját történetünket, hiszen bőséges a tárház, így aztán nehéz is ezt jól összefoglalni”.

Kiváló ötletnek nevezte a kiállítást, amely az egész veszprémi vár és érsekség múltját mutatja be régészeti leleteken és épített örökségen keresztül.

Virágos Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese kiemelte, hogy Veszprém városa, a várhegy és az érsekség „kulcspozícióban van a magyar történelem szempontjából”, ezért volt kiváló ötlet egy felújítási folyamat közepén megmutatni, mit találtak a régészek, a szakemberek.

Nagyon fontosnak nevezte, hogy urbanisztikai környezetben ilyen léptékű kutatásokra kerülhetett sor. Megjegyezte, hogy sokat kutatták már korábban is Veszprémet, mégis keveset tudni róla, „csak egy-egy morzsa volt ismert, de nem állt össze egésszé, viszont most a kutatások eredményeként ez egy egésszé fog összeállni”.

Udvardy György veszprémi érsek arról beszélt, hogy a több mint két éve megkezdett munkálatokkal az az igazi szándékuk, hogy ezt a csodás örökséget, ami a főegyházmegye tulajdonában, kezelésében van, jelentős kormánytámogatást felhasználva az evangelizáció és a kultúrateremtés szolgálatába helyezzék.

Jelezte, hogy a munka félénél járnak a várhegy 18 épülete tekintetében, a megújuló terek és az új funkciók az egyházmegye és a látogatók javára szolgálnak majd.

Smohay András, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum igazgatója szerint a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény szakemberei a WIP-pel egy új műfaj teremtettek. A magyar kultúrát és történelmet tisztelő és szerető szakemberek a várhegyen a „hazai kereteket szétfeszítő, európai szintű produkciót hoztak létre”, amely méltó az Európa Kulturális Fővárosa címhez.

Elmondta, hogy hét helyszín látogatható: a majdan a főegyházmegyei gyűjtemény új otthonaként szolgáló Körmendy-ház, a Gizella-kápolna, a Szent György-kápolna, az Érseki palota, a Szent István-templom, a Szent Imre-templom és a Biró-Giczey-ház.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár