Hangszigetelt kínzókamrát is berendezett otthonában Chicago legkegyetlenebb uzsorása
2022. december 5. 09:52 Múlt-kor
Az 1960-as években az „Őrült Sam” néven is ismert Samuel DeStefano volt Chicago leghírhedtebb uzsorása. Közeli kapcsolatban állt a város olasz maffiájával, és brutálisan megkínozta azokat az adósait, akik nem fizettek időben – otthona pincéjében ehhez még hangszigetelt kínzókamrát is berendezett. Azonban éppen elmebeteg viselkedése miatt utasította vissza a híres Chicagói Galeri is, hogy a tagjai közé avassa.

„Őrült Sam” DeStefano 1964-ben egy bírósági tárgyaláson, amelyen illegális szavazásért kellett felelnie. DeStefano rendszerint képtelen alakításokkal hívta fel magára a figyelmet a bíróságon.
Korábban
Rázós gyermekkor
Samuel DeStefano 1909. szeptember 13-án született a Chicagótól délnyugatra lévő Streator kisvárosban. Apja és anyja egyaránt Olaszországból érkezett az Egyesült Államokba, és a család nem sokkal Samuel születése után beköltözött Chicago Little Italy (Kis-Olaszország) negyedébe.
A korántsem módos, a szervezett bűnözés által viszont sűrűn behálózott környéken nevelkedve a kis Samuel hamar az utcai bandák világában találta magát.
1927-ben a már éppen nagykorú DeStefanót egy 17 éves lány megerőszakolásáért három év börtönre ítélték. Szabadulása után csatlakozott a hírhedt Negyvenkettes bandához (Forty-Two Gang), amelyet a fiatal Sam Giancana, a Chicagói Galeri (Chicago Outfit) későbbi főnöke vezetett.

A kamaszokból és fiatal felnőttekből álló banda sok szempontból egyfajta toborzóirodaként működött a maffia számára, amely a legelhivatottabb fiatal bűnözők közül válogatta új tagjait.
Miután az 1930-as és 40-es évek folyamán több alkalommal bebörtönözték betörésekben, illetve bankrablásokban való részvételért, 1947-ben DeStefano ismét rács mögé került cukorjegyek hamisításáért (habár az Egyesült Államokban a második világháború miatt bevezetett jegyrendszert 1945 augusztusában szinte egycsapásra megszüntették, a cukor esetében még több éven át fenntartották). E börtönbüntetése alatt megismerkedett Paul Riccával és Louis Campagnával, a Galeri tagjaival.
Ricca a beszámolók szerint megkedvelte DeStefanót, és alaposan kioktatta őt az olasz bűnszervezet magasabb szintű üzelmeiből – köztük az uzsorázásból. Ez volt a maffia egyik legjelentősebb bevételi forrása, mivel az egyébként törvénytisztelő vállalkozók, illetve a már eleve az alvilággal kapcsolatban álló szerencsejátékosok egyaránt gyakran folyamodtak uzsorakölcsönhöz, amikor nem tudták törleszteni szabályosan felvett banki vagy egyéb hiteleiket. A nehéz helyzetbe került embereket a maffia uzsorásai gátlástalanul kihasználták, és szinte minden vagyonukat elvették.
Szabadulása után DeStefano is hasonló vállalkozásba kezdett, és hamar Chicago egyik legsikeresebb uzsorásává vált – módszerei azonban enyhén szólva eltértek a megszokottól.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap