Kivételes, egyedülálló római kocsisírt fedeztek fel Horvátországban
2019. október 17. 11:47 MTI
Egyedülálló, harmadik századi, római kori kocsisírra bukkantak régészek a kelet-horvátország Ójánkovác (Stari Jankovci) településen – adta hírül a Večernji List című horvát napilap szerdán.
Korábban
A sírdomb alatt – amely egy méter magasan megmaradt a föld felszíne felett – negyven méter átmérőjű sírkamrában fedezték fel a Horvátországban egyedülálló leletet, a kétkerekű kocsit és a két igásló csontvázát.
Boris Kratofil, a vinkovcei (Vinkovci) múzeum kurátora elmondta: az ilyen temetkezési rituálé kivételes volt a római kori Pannon-síkságon.
„Ez a szokás nagyon gazdag családokhoz volt köthető, olyanokhoz, amelyek kimagasló szerepet töltöttek be az adminisztratív, társadalmi és gazdasági életben Pannoniában” – hangsúlyozta.
Hozzátette: a sírdomb a Római Birodalom egyik legfontosabb útvonala mellett helyezkedik el, amely összekötötte az Appennini-félszigetet Pannoniával, a Balkánnal és Kis-Ázsiával. Úgy vélte: az arisztokrata család így akarta saját kiemelkedő státuszára és gazdagságára felhívni az arra utazók figyelmét.

A parádés kétkerekű kocsi fából készült, vas és bronz alkatrészekkel. A kocsisír közvetlen közelében horvát régészek két kisebb sírkamrát is feltártak, amelyben egy férfit és egy nőt temettek el.
Nagy valószínűséggel nekik emelték a sírdombot – magyarázta Kratofil. Azonban mindkét sírhelyet korábban kirabolták, ezért más leletet – a csontvázakon kívül – nem találtak az archeológusok – húzta alá.
Marko Dizdar, a zágrábi régészeti intézet igazgatója kiemelte: szenzációs felfedezésről van szó, Horvátországban egyedülállóról, amely számos régész érdeklődését felkeltette. Hosszú folyamat van még előttük, ugyanis most kezdődik a leletek konzerválása és restaurálása, valamint a feltárás teljes elemzése – mondta.
„Néhány év múlva sokkal többet fogunk tudni arról a családról, amelyik 1800 évvel ezelőtt ide temetkezett” – tette hozzá.
Sokkal több érdekli őket maguknál a lovaknál. Azzal, hogy megállapítják, azokat itt tenyésztették-e, vagy a birodalom más területéről érkeztek, a család gazdaságáról és jelentőségéről is több felfedezéshez jutnak, ehhez pedig segítséget kapnak számos hazai és európai intézménytől – fogalmazott Dizdar.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Ókor
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino?
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap