Párizs középkori higiéniája
2003. augusztus 5. 04:16 MTI
A francia főváros legrégibb vécéje áll egy nemrég Párizsban megnyílt kiállítás középpontjában, bizonyítandó, hogy a középkori csatornázás nem szolgált rá a gyalázatra.
A középkori Párizsban nem volt mindenki koszos. Az utcáknak természetesen rossz illatuk volt, de a gazdag emberek házait nagyfokú tisztaság jellemezte - fejtette ki az AFP hírügynökség munkatársának Agnes Lavoye, a kiállítás szervezője.
Félelemnélküli János, Jean Sans Peur ténylegesen Franciaország uralkodója volt 1409 és 1413 között, az ő "trónja" egy középkori torony tetején helyezkedett el, amely a nevét viseli, nem messze a Louvre-tól, a főváros második kerületének szívében.
A vécéegység fel volt szerelve párnázott üléssel, kéményfűtéssel és légáramoltatással is egy 25 méteres akna tetején, amely a torony belsejében vezetett egy utcaszint alatti kikövezett szeptikus tartályhoz. Az akna fedéllel volt ellátva, nehogy az illatok felfelé terjedjenek és rendszeresen ürítették. A kor legmagasabb színvonalán állt. Aki ideült, a középkori szövegek tanúsága szerint vászon vagy pamut rongydarabokat használt az alsó felének kitörléséhez, a szegényebb embereknek azonban be kellett érniük a molyhos ökörfarkkóró növény leveleivel.
A Higiénia a középkorban elnevezésű párizsi kiállítás célja korabeli tárgyakkal eloszlatni azt a mítoszt, hogy a 15. század emberei szinte az állati mocskosság körülményei között éltek. A külső falakra kereszteket festettek, amelyeknek a levizelése istenkáromlás lett volna és a 14. század végétől királyi rendeletekkel tiltották el a háztulajdonosokat attól, hogy megfelelő higiéniai körülmények megteremtése helyett az ürüléket az utcákra vagy a folyókba szórják.
A kéziratok tartalmazzák a samponok, szappanok, fogpaszták és a szőrtelenítő krémek receptjeit. Az általános szőrtelenítés mindkét nemnél elterjedt, miután a visszatérő keresztesek behozták ezt a szokást a Közel-Keletről. A középkori Párizsban a test bevizezése a tisztaság forrása volt vallási értelemben is. Az a mentalitás csak jóval később terjedt el, amely tartott a levegőztetéstől és a víztől és abban hitt, hogy a testet meg kell óvni a külső elemektől.
Ez magyarázhatja a következő évszázadokban bekövetkezett hanyatlást a francia higiénia területén - amikor például XIV. Lajos udvaroncai a Versailles-i palotában ott könnyítettek magukon, ahol az eszükbe jutott, mert nem voltak más lehetőségeik. Valójában egészen a múlt század közepéig sok párizsi lakásában nem voltak megfelelő fürdőszobák és ez a parfüm széles körű használatát eredményezte.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. világháború
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Ördögként és szentként is emlegették a cári család kegyébe férkőző Raszputyint
- Az első világháború végén még a fegyverszünet aláírását követően is folytak harcok
- Előnytelen békét eredményezett Oroszország számára a bolsevik hatalomátvétel
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A méhek támadása is hozzájárult a britek tangai vereségéhez
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap