VIII. Henrik a nyilvánosság előtt is gyakran viselte ezt a különleges szarvas sisakot
2018. december 5. 12:57 Múlt-kor
VIII. Henrik kincseskamrája számos különleges darabot rejtett. Az idősebb korára igencsak meghízott király méretes páncélzatát bizonyára már sokan látták. Egy fiatal korában a német-római császár ajándékaként Angliába érkezett szarvas sisak azonban kevésbé ismert.
Korábban
Leed városának múzeuma egy igazán különleges kinccsel büszkélkedhet. A vaslemezekből készített, szarvakkal és egy szemüveggel díszített sisak már önmagában sem mindennapi látvány, de története is épp oly érdekes. Mivel a sisak által formált arc leginkább egy udvari bolondra emlékeztet, sokáig úgy vélték, hogy az VIII. Henrik híres bolondja, Will Sommers viselhette azt az udvari rendezvények alkalmával. A későbbi kutatások azonban kiderítették, hogy a szarvas sisak valójában magának VIII. Henriknek a tulajdona volt.
A sisak eredetileg egy teljes páncélzathoz tartozott, amelyet a neves 16. századi páncélkovács, Konrad Seusenhofer készített. A sisakhoz tartozó páncélt VIII. Henrik Miksa német-római császártól kapta ajándékba 1514-ben. A többi része azonban sajnos elveszett – pontosabban valószínűleg beolvasztásra került – az angol polgárháború során.
Az arcot és a fejet egyaránt védelmező, ugyanakkor viselőjének mozgékonyságot biztosító sisak több érdekességgel is szolgál. Rögtön szemünkbe ötlik a rajta lévő két csavart szarv, amely a kor szimbolikája szerint egyaránt utalhat az ördögre vagy éppen egy felszarvazott férje. Mondani sem kell, hogy egyik „szerepkör” sem olyan, amelyiket egy ifjú, keresztény uralkodó szívesen vállalna magára.
A másik érdekesség a sisakon látható szemüvegkeret, amelyről a kutatók azt feltételezik, hogy eredetileg nem volt része a páncélzatnak, hanem utólag, valószínűleg már az angol udvarban adták hozzá. VIII. Henrikről köztudott, hogy rövidlátó volt és valóságos szemüveggyűjteményt hagyott hátra maga után. Elképzelhető tehát, hogy a szemüvegkeret felszerelése valamilyen formában saját maga kifigurázását szolgálta az angol király részéről.

A sisak egyedi kialakítása – viselője könnyedén tudott benne látni, hallani, lélegezni és beszélni is – szintén arra utal, hogy azt Henrik különféle ünnepi alkalmak, például bálok vagy parádék során viselte. Bár kétségtelen, hogy az sem lett volna utolsó látvány, ha a király ebben lovagolt volna csatába.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Horthy
- Kulcsfontosságú szerepet játszott Hlatky Endre az 1944-es sikertelen kiugrási kísérletben
- Legitimista meggyőződése ellenére hiúsította meg a második királypuccsot Bethlen István
- A Magyar Nemzeti Levéltárhoz került az egykori kormányzói család hagyatéka
- A kormányzó hitvese: Horthy Miklósné Purgly Magdolna
- Indiai vadászatok és lenyűgöző britek: Horthy Miklós a világ körül
- A köztársaságból kiábrándult Habsburg-pártiak gyűrűjében választották kormányzóvá Horthy Miklóst
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- Esküdt szűz nők, akik férfiként élnek 16:17
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20