2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

„Időutazás-fesztivállal” emlékeznek Békéscsaba 1718-as újjászületésére

2018. január 9. 10:56 MTI

Nagyszabású, egész éven át tartó programsorozattal ünnepli idén újratelepítésének 300., várossá válásának 100. évfordulóját Békéscsaba. Lesznek egyebek mellett hagyományőrző rendezvények, városismereti szabadegyetem, előadássorozatok, kiállítások, tervezik a városháza allegorikus homlokzati díszének visszahelyezését, emléktáblák elhelyezését és a témáról szóló kiadványok megjelentetését.

A város a jubileumi megemlékezést öt kiemelt rendezvény köré szervezi. Április 28-án kezdődik meg a Békéscsaba 300 elnevezésű jubileumi programsorozat a Jókai Színházban, a nyitóünnepi gálaműsort Seregi Zoltán színházigazgató rendezi - olvasható a város honlapján.

Július elején „időutazás-fesztivált” rendeznek: a Szent István téren megidézik az 1718-as betelepülést, a régi nagy piactér és az egykori korzó hangulatát, berendezik a csabai mesterségek utcáját, valamint megtartják a Csabáról elszármazottak találkozóját. A program rendezésére Fekete Péter miniszteri biztost, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatóját kérik fel.

Augusztus 20-án avatják fel a korábban megrendelt Szent István-szobrot a főtéren. Felcsendül majd az István, a király rockopera koncertváltozata és bemutatják az Udvarhely Néptáncműhely előadásában az Apám tánca című darabot.

Szeptemberben várostörténeti vetélkedő lesz általános iskolások és középiskolások számára, novemberben pedig ünnepélyesen felszentelik a felújított evangélikus nagytemplomot. A rendezvényen a Békéscsaba kórusaiból alakult 300 tagú alkalmi kórus ad hangversenyt a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar és a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar közreműködésével.

Az emlékévet egész évben kísérőprogramok színesítik, lesznek egyebek mellett hagyományőrző rendezvények, városismereti szabadegyetem, előadássorozatok, kiállítások, tervezik a városháza allegorikus homlokzati díszének visszahelyezését, emléktáblák elhelyezését és a témáról szóló kiadványok megjelentetését.

A Magyarországi Szlovákok Kutatóintézete Fejezetek a békéscsabai szlovákok múltjából, jelenéből címmel könyvet ad ki és tervezik egy Békéscsaba múltjának száz jelentős személyiségéről készült, képpel illusztrált, rövid ismertetővel ellátott szabadtéri installáció, valamint egy szabaduló szoba, illetve egy csabai skanzen létrehozását is. A közgyűlés a programok előkészítésére és lebonyolítására mostanáig 21,5 millió forintot különített el.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár