Csendes többségtől a fanatikusokig – miért nem egységes az iszlám vallás?
2016. június 22. 13:08
Legutóbb az orlandói vérengzés helyezte a figyelem középpontjába az iszlám térhódításának kérdését. Az ilyen tragikus eseményeket követően azonban történészek és szakértők arra intenek, hogy az iszlám vallást ne egy egységes, homogén rendszerként szemléljük, a válasz ugyanis épp az azon belüli különbözőségekben rejlik.
Korábban
A Mohamed óta eltelt több mint 1300 év során az iszlám vallás igen nagy mértékben árnyalódott. Mára az iszlám világnak számos arca van: a régi, hagyományos és a radikális modern eszmék egymás mellett élnek. A köztudatban uralkodó leegyszerűsített nézet azonban nem tesz különbséget az iszlám követői között. Egy homogén közösségként tekint rájuk, akiknek egyetlen célja hitük terjesztése a terrorizmus eszközeinek bevetésével.
Ezt a vélekedést azonban a hagyományos eszméket képviselő muszlimok maguk is visszautasítják. Az iszlám vallás sosem volt egységes. A csendes többség mellett hamar kialakult az a fanatikus közösség, mely tevékenységével rettegésben kívánja tartani a világot.
Az arab világban azok az emberek, akik nem fényűzésben, hanem az olajfúró tornyoktól távol, szegénységben élnek, elkeseredettségükben menedéket találnak a számukra igazságosságot hirdető iszlámban. A hit biztonságot és halálig tartó spirituális bizonyosságot ígér követőinek.

Az iszlámban azonban nincs központi hatalom. A hívők maguk dönthetnek arról, mely elveket és magyarázatokat követik. Csatlakozhatnak a hagyományos eszméket követő békés többséghez, de a radikális mozgalomhoz is, mely a szent háborúk zászlaja alatt emberéleteket olt ki. A téma kutatói szerint ma, a műholdas televíziók és az internet korában, amikor az információk elképesztő sebességgel és széles körben szabadon terjednek, az új kommunikációs eszközöknek óriási szerepe van a radikális eszmék rohamos térhódításában is. Ezért világszerte az oktatás lehet a kulcs az iszlám szélsőségek és erőszak eltörléséhez.
Az iszlám és a nyugat című háromrészes sorozatban történészek és iszlámkutatók fejtegetik a vallás kialakulását, fejlődését és egészen napjainkig tartó radikalizálódását. A sorozat első epizódját június 23-án 22 órakor vetíti a Spektrum.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34