Hány halálos áldozata volt a berlini falnak?
2015. augusztus 13. 17:23 MTI
Megemlékezéseket tartottak csütörtökön a német fővárosban az egykori berlini fal felhúzásának 54. évfordulója alkalmából. Az évforduló révén ismét vita kezdődött arról, hogy hány halálos áldozata lehetett a falnak.
Korábban
A Bernauer Strassén lévő központi emlékhelyen Michael Müller, Berlin kormányzó polgármestere koszorúzott, miután ökumenikus imádságot tartottak az emlékhely szomszédságában álló Megbékélés kápolnában, amely az egykori határsávban - a keleti és nyugati szektor közötti, elaknásított földsávban - épült a keletnémet határrendőrség által a terület jobb ellenőrizhetősége céljából 1985-ben felrobbantott templom helyén.
"A berliniek a saját bőrükön tapasztalták meg, hogy a szabadság és a jogállamiság nem természetes adottság, és a demokráciát újra és újra ki kell vívni és meg kell védeni" - emelte ki ünnepi nyilatkozatában Michael Müller. A megemlékezés augusztus 13-ról azt is szolgálja, hogy a fal történetének tanulságából okuljanak azok a nemzedékek is, amelyeket a sors megkímélt ezektől a "keserű és fájdalmas" tapasztalatoktól - tette hozzá a kormányzó polgármester. Megemlékezést tartanak egyebek között a Potsdam melletti Glienicke hídnál, a híres egykori határátkelőnél is. Naplementekor a hídon végig gyertyákat helyeznek el. A Glienicke hídon cserélték ki az elfogott kémeket a hidegháború idején. Ez a funkciója A kém, aki bejött a hidegről című 1963-as krimiből, a brit John Le Carré munkájából is ismert.
A Nyugat-Berlint körbezáró határőrizeti rendszert 1961. augusztus 13-án, hajnalban kezdték építeni a keletnémet munkásőrség és néphadsereg egységei. Kezdetben szigorúan őrzött drótkerítés, majd idővel három méter magas betonfal osztotta ketté a várost és képletesen egész Európát. A fal felhúzására a menekülthullám miatt volt szükség, amely azzal fenyegetett, hogy idővel alaposan megcsappan az NDK népessége. 1949-től, a két Németország megalapításától a fal felhúzásáig nagyjából 3 millióan menekültek az NDK-ból Nyugatra, a legtöbben Nyugat-Berlinen keresztül, mert a nagyvárosban szinte egyáltalán nem volt ellenőrzés a keleti és a nyugati szektorok határán.
A 156 kilométer hosszú határőrizeti rendszeren 28 év alatt mintegy ötezren jutottak át Nyugat-Berlinbe. Több ezer embert elfogtak szökés közben, és sokan életüket vesztették. Az áldozatok többségét lelőtték a keletnémet határrendőrök, mások vízbe fúltak, és voltak, akik a sikertelen szökés után a börtönben öngyilkosságot követtek el. Az évforduló nyomán újrakezdődött a vita az áldozatok száma körül az akadémiai intézményrendszer kutatói és egy magánszervezet, a Checkpoint Charlie nevű egykori határátkelőnél működő Berlini Fal Múzeum között. A civil szervezetként köztiszteletben álló, tudományos kutatóintézetként viszont nem elismert múzeum csütörtökön vezető lapokban kétoldalas közleményt jelentetett meg, amelyben felsorolták annak a 483 embernek a nevét, akiknek halála szerintük közvetlen összefüggésbe hozható a fallal.

A hivatalos adatok szerint azonban 136 ember halála áll okozati és térbeli kapcsolatban a határövezetben tett menekülési kísérlettel és a határvédelmi hatóságok intézkedéseivel, és sok kutató erős kritikával kezeli a Berlini Fal Múzeum statisztikáját. A korszak egyik tekintélyes szakértője, Jochen Staadt, a berlini Freie Universität egyetem munkatársa például egy csütörtöki nyilatkozatában megjegyezte, hogy kollégáival alaposan megvizsgálták a 483 ember listáját, és megállapították, hogy többen még élnek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. világháború
- Álom és rémálom között – A Tanácsköztársaság árnyékában
- Sofía Casanova, a bátor haditudósító
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború
- Napjainkig nincs konszenzus Károlyi Mihály megítélésében
- A kártérítés is hozzájárult a burgenlandi kérdés rendezéséhez
- A végzetes hatású távirat, ami az USA hadba lépését eredményezte
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34