Lerombolta Palmüra jelképét az Iszlám Állam
2015. július 3. 09:53 MTI
Elpusztították a híres palmürai oroszlánszobrot az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei - jelentette be Maamún Abdelkarim, a szíriai régészeti és múzeumi hatóság vezetője. A 3,5 méter magas, 15 tonnás oroszlánszobornak a szíriai polgárháború négy éve alatt nem esett bántódása, mert fémlemezzel és homokzsákokkal védték.
Korábban
A főigazgató szemtanúktól értesült arról, hogy fanatikusok a múlt héten lerombolták a palmürai múzeum bejáratánál álló, Allát ókori arab istenség templomából származó hatalmas mészkő alkotást, az antik Palmüra jelképét. Méreteit és értékét tekintve ez a eddigi legjelentősebb műkincs, amelyet az Iszlám Állam elpusztított Szíriában - mondta Abdelkarim.
A 3,5 méter magas, 15 tonnás oroszlánszobornak a szíriai polgárháború négy éve alatt nem esett bántódása, mert fémlemezzel és homokzsákokkal védték. Az UNESCO világörökségi listáján is szerepelő ókori romvárost azonban május végén elhódították a kormányerőktől az iszlamisták, akik bálványimádásnak tartják az ember- és állatábrázolásokat.
Az időszámítás előtti I. századi műkincset egy lengyel régészeti expedíció fedezte fel 1997-ben. Valaha Allátnak, az ókori araboknál az ég és az eső istennőjének templomában állt. Az iszlamisták elpusztítottak nyolc palmürai szobrot Észak-Szíriában is, ahova egy műkincstolvaj hurcolta magával palmürai sírokról. Az Iszlám Állam (IÁ) fotókat tett közzé, amelyeken látható, amint csákányokkal szétzúzzák az ókori alkotásokat az északi Aleppó városában. Az IÁ közleménye szerint egy bíróság elrendelte, hogy az elfogott műkincstolvajt korbácsolják meg, a szobrokat pedig pusztítsák el. Fotót tettek közzé a megkorbácsolásról is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap