100 éve nem törölték le egy iskola tábláit
2015. június 18. 08:36
Miközben az oklahomai Emerson Gimnáziumban dolgozó munkások az új, műanyag táblák felhelyezése érdekében leszerelték a régi iskolatáblákat, 1917-ből származó, szinte tökéletes állapotban megmaradt, különböző feliratokat és rajzokat tartalmazó táblákra bukkantak. Az iskola munkatársai az illetékes iskolakerületi hatósággal összefogva kidolgoznak egy programot, amelynek segítségével lehetővé válhat a különös műemlékek hosszú távon való megőrzése.
Korábban
A munkások négy osztályteremben is találtak 1917-ből származó táblákat (a dátumot onnan ismerjük, hogy R. J. Scott gondnok három helyen is felírta a napokat, amikor újakkal takarták le a régi táblákat). A rajtuk lévő feliratokon a különböző matematikai műveletek mellett egy különös, kör alakú szorzótábla és egy kotta is látható. Ezenkívül különböző feladatokat ("nevezz meg nyolc fafajtát", "hány pint fél gallon?" stb.), valamint a diákok figyelmét a kézmosás, a fogmosás és a hajfésülés fontosságára felhívó higiéniás tanácsokat is felírtak a táblákra.
A gyűjtemény legértékesebb darabjait azonban a rajzok jelentik. Az egyik jelenetben egy kékruhás kislány egy szappanbuborékot fúj fel, egy másik rajz pedig azt ábrázolja, ahogy egy rózsaszín ruhás lány sót szór egy pulyka faroktollaira. A pulyka a hálaadás környékén készült rajzok visszatérő elemének számított, nem véletlen, hogy a rózsaszín ruhás lány mögötti naptáron (amely a felirat ellenére valójában a novemberi napokat mutatja) az ünnep pirossal van kiemelve. Emellett fehérrel rajzolt telepesek, valamint a Mayflower 1620-ban Plymouthba történő megérkezésének jelenetei is láthatók a rajzokon.
Az iskolatáblák története hosszú évszázadokra nyúlik vissza. A palatáblákat a diákok évszázadokon át használták, a 16. században pedig már zenetanításhoz használatos nagyobb táblák is megjelentek. A források szerint a 18. század közepén Angliában már rajzoltak krétával iskolatáblára, Amerikában pedig elsőként 1801 szeptemberében, West Pointban tűntek fel a tanítást és tanulást megkönnyítő szerkezetek. A hivatalosan csak néhány hónappal később megalapított akadémia 12 diákja számára George Baron angol származású matematikatanár írta fel krétával egy táblára a legfontosabb információkat.
Színes krétát a feltételezések szerint elsőként James Pillans skót klasszika-filológus használt először az 1810-es években. A kréta a feltételezések szerint Pillans saját "receptje" alapján, őrölt gipszből, zabkásából és színezékanyagból készült.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Anno
- A kataklizma, ami elhozta a portugál gyarmatbirodalom végét
- Az elektromos jelzőlámpával világelső lett a forgalmi káosz legyőzésében Cleveland városa
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Bosszúvágy, pénzhiány, hatalmi intrikák: a keresztesek pusztítása Konstantinápolyban
- Patton tábornokot előbb az amerikaiak, majd a szovjetek próbálhatták meg eltenni láb alól
- Végső elkeseredésében választotta a halált az első világháború utolsó percében elesett katona
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.