Hány katolikus van Észak-Koreában?
2014. augusztus 15. 15:02 MTI
Az ortodox kommunista vezetés ellenére Észak-Koreában is vannak katolikusok, mi több, még katolikus egyház is, jóllehet szigorú állami ellenőrzéssel működhet csupán. Míg Ferenc pápát - aki csütörtökön öt napra Dél-Koreába érkezett - katolikusok milliói üdvözölték és üdvözlik, addig Észak-Koreában messze nem kísérné nyilvánosan ilyen tömeges öröm.
Korábban
Csak becslések vannak az észak-koreai katolikusok számáról - mármint azokról, akik nyíltan vállalják és vallják hitüket -, de a legmerészebb kalkuláció szerint sem lehetnek többen háromezernél. Az óvatosabb adat 800 főről szól, ez az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának a számítása. A háromezer fős a Koreai Katolikus Szövetségé, amely észak-koreai intézmény, teljesen a kormány ellenőrzése alatt áll, és felelős az összes hivatalos információért, amely az egyházról szól. Emellett feladata az is, hogy összehangolja a heti miséket a hívők számára.
Dél-Koreában ötmillió katolikus van. Északon a kommunista állam létrejötte előtt is nagyságrendekkel több volt a jelenlegi, legfeljebb pár ezernél: a koreai városok közül - a később Észak-Korea fővárosává váló - Phenjanban élt a legtöbb. Koreai Jeruzsálemként emlegették, még püspöksége is volt. Az 1950-es évek elején azután igen gyorsan összezsugorította a katolikus egyházat a diktatúra, s azóta is vasmarokkal uralja, olyannyira, hogy a Vatikán nem is ismeri el Észak-Korea katolikus egyházát.
Mindössze egyetlen katedrális maradt a kommunista országban, de ez is "visszafogottabb, lecsupaszítottabb" lett. Nincsenek benne feszületek, csak keresztek, papok helyett az állam által kinevezett világi emberek vezetik a miséket, a szentségeket sem szolgálják ki.
Mindazonáltal Észak-Koreában nem számít törvénytelenségnek katolikusnak lenni. Az ország 1948-ban készül alkotmányának 14. cikkelye vallásszabadságot hirdet. Csakhogy a keresztény eszmerendszer, mindenekelőtt Krisztus imádata nemigen egyeztethető össze Észak-Korea politikai ideológiájával, személyi kultuszával. Jézus helyett inkább az országalapító Kim Ir Szent kellett imádni, azután fiát, majd pedig pár éve unokáját.
A különféle vallások híveit gyanús elemként tartja számon az állam. Ez vonatkozik mindegyik vallás követőjére, de a kereszténységet "vallja" az észak-koreai vezetés a legfenyegetőbbnek - magára nézve. Míg a hivatalos adatok szerint csupán háromezren követik a katolikus hitet, biztosra vehető, hogy sokan "magánúton" gyakorolják azt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.