Sztálingrád lehet Volgográdból
2014. június 24. 16:10
Támogatja az orosz vezetés azt az időnként egyre erőteljesebben hangoztatott elképzelést, hogy ismét Sztálingrádnak nevezzék a Volga menti orosz nagyvárost, Volgográdot.
Korábban
"Mindig is úgy gondoltam, hogy vissza kell adni Sztálingrád nevét. Nem Sztálin, hanem a sztálingrádiak miatt" - írta Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes Twitterén még június elején.
Rogozin látszólag nincs egyedül véleményével. Vlagyimir Putyin orosz elnök pozitív választ adott a normandiai partraszállás 70. évfordulója kapcsán rendezett észak-franciaországi megemlékezéseken jelen levő veteránok kérdésére, akik azt firtatták, hogy visszakapja-e az orosz város régi nevét. "Törvényeink szerint ez a régióra, illetve az önkormányzatra tartozik. Ebben az esetben a lakóknak népszavazáson kell kifejezniük akaratukat" - idézte Putyint az ITAR-TASZSZ orosz állami hírügynökség.
A Volga menti nagyvárost alapítása évétől, 1589-től 1925-ig Caricinnak hívták, majd 1925-ben Sztálin nevét kapta és azt is viselte 1961-ig, amikor Nyikita Szergejevics Hruscsov szovjet pártfőtitkár az általa meghirdetett desztalinizációs program részeként Volgográddá keresztelte át. Legutóbb tavaly lehetett arról olvasni, hogy Volgográdból ismét Sztálingrád lesz, miután a volgográdi kommunisták és az Orosz Polgári Szakszervezet nevű csoport képviselői petícióban kérték Putyint, hogy újra Sztálin nevét viselhesse Volgográd, amelyet ma már így is évente több alkalommal jelképesen Sztálingrádnak neveznek.
Az ötlet támogatói szerint a város régi nevének visszaadásával Sztálingrád hős védői előtt tisztelegnének, ám sokan vannak, akik szerint ezzel csupán a sztálini rendszer rémtetteit idéznék fel. Az 1942-43-as sztálingrádi csata fordulópontot jelentett a második világháború történetében, mivel ekkor a Wehrmacht legyőzhetetlensége végképp szertefoszlott, majd megkezdődött a német hadsereg lassú és véres visszaszorítása Kelet-Európából Berlin felé. (A sztálingrádi csatáról itt olvashat bővebben)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap