Kreatívak voltak a mükénéi művészek
2014. január 8. 11:49
A Nesztór-palota fényes, mintás padlóit a textilek és falak dekorációit utánozva festették - állítja egy kutató, aki szerint a művész ezzel is a király erejét kívánta hangsúlyozni.
Korábban
Emily Catherine Egan, az ohiói Cincinnati Egyetem doktorandusza a bronzkori mükénéi civilizáció egyik legjobb állapotban fennmaradt palotája, a Nesztór-palota tróntermének padlóját vizsgálta meg. Kutatása során rámutatott, hogy a Görögország délnyugati részén 1939-ben feltárt többemeletes épületegyüttes padlója vakolatból készült, és tengeri állatokat vagy színpompás, fényes rácsmintákat festettek rá.
Az innovatív dekorációk azt mutatják, hogy a mükénéi művészek - a mennyezet és a falak mellett - a padlóval is le akarták nyűgözni a palota látogatóit - fogalmazott Egan. "A mükénéi paloták padlóiról úgy tartották, hogy felületkezelésük egyszerű sémát - leggyakrabban vágott kő, szőnyeg - követett. Pülosz esetében azonban a minták azt sugallják, hogy a trónterem padlója egyszerre mindkét anyagot reprezentálta, ezzel egy új, kreatív módot találtak arra, hogy mintegy vezessék a látogató tekintetét" - összegzett Egan.
Régészek szerint Nesztór palotájának festett padlója valamikor i.e. 1300-1200 körül készült el, s a görög falfestményeken látható szövetek, illetve falak mintáit idézi fel. A motívumok összetettségével és a különböző mintázok kombinálásával a művész valószínűleg a monarchia erejét kívánta érvényre juttatni - vallja Egan. "Olyasvalamit ábrázol, ami nem létezik a valós világban: egy olyan padló, amely egyszerre áll szőnyegből és kőből" - fejtette ki a kutató, hozzátéve: "Mint olyan, a festés a király hatalmas, természetfölötti erejét hivatott kommunikálni, akinek szemmel láthatóan megvolt a képessége a fizikai környezet manipulálására."

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap