2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Poszeidon-templomot találtak Szozopolban

2012. december 18. 15:20

Egy Poszeidón-templom romjait találhatták meg bolgár régészek a Földközi-tengeri Szozopolban folyó ásatások során – erre utal az a nagyméretű, jó állapotban fennmaradt oltár, amit a görög isten számára építettek.

A régészek egy középkori megerősített fal közvetlen közelében találták meg a templom maradványait – tájékoztatott Bozsidar Dimitrov, a bolgár Nemzeti Történeti Múzeum igazgatója.

Az ásatáson talált márványdarabok arra utalnak, hogy az épületet lerombolták. Miután Nagy Theodosziosz 380-ban minden alattvalójának előírta a katolikus vallást, államvallássá téve a kereszténységet, lerombolt minden olyan templomot, ahol más isteneket imádtak; minden bizonnyal ez lett a sorsa a most feltárt szakrális épületnek is.

Dimitrov szerint erre Szozopol nagyszerű példa, ahol az óváros kellős közepén egy trák lovas emlékére emelt imaházat Szent György-templommá alakították át a jelzett időszakban. A trák lovas visszatérő motívum az ősi balkáni ikonográfiában, az alvilág istenét ábrázolták lovon, amint dárdájával végez a fenevaddal.

Szozopolt i.e. 600 körül alapították kis-ázsiai, milétoszi görög telepesek Antheia néven, ám hamarosan a várost Apollóniára keresztelték át. Különböző időszakokban a település Apollónia Pontica (Fekete-tengeri Apollónia), majd Apollonia Magna (Nagy Apollónia) néven vált ismertté. A várost i.e. 71-ben Marcus Lucullus római légiói pusztították el. A 4. században a Szozopolisz, azaz a mentség városa nevet kapta, az ottomán uralom alatt pedig Sizeboluként emlegették.

A város az utóbbi időben többször is a bolgár lapok címlapjaira került az ott talált régészeti leletek miatt. Nyáron például egy hétszáz éve élt "vámpír" sírját tárták fel a fekete-tengeri üdölővárosban egy templom apszisa mellett. Feltártak egy, az i.e. 5. századból származó temetkezést is, amelyben egy megrögzött szerencsejátékos aludta örök álmát, egykori szenvedélyére a mellé helyezett 80 játékcsontocska utal. Az ásatások utolsó napján a Szozopol közelében lévő Szent Kirik szigetén előkerült egy bikafejet formázó ókori tömjéntartó is, az antik lelet a szakértők szerint az i.e. 6. századból származik.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár