Franco a hűtőszekrényben
2012. február 17. 12:44 MTI
Franco a hűtőszekrényben: a Francisco Franco 1975-ben bekövetkezett halála után született fiatal spanyol művész nemzedéke több szatirikus művel támadja a diktatúrát a madridi Kortárs Művészeti Szalonon (ARCO).
Korábban
"Franco továbbra is az újságok címlapján szerepel" - mondta Eugenio Merino, a frankóizmus idején eltűntek ügyében vizsgálatot folytató Baltasar Garzón vizsgálóbíró elleni minapi perre utalva.
A 36 éves művész állította ki a művészeti vásár leglátványosabb művét: Francót katonai egyenruhában, napszemüvegben egy hűtőszekrényben. A gyantából, szilikonból és valódi hajjal készített alkotást 30 ezer euróért kínálják.
A "Mindig Franco" című mű azt "az elgondolást jelképezi, hogy a spanyolok szemében Franco még mindig él" - magyarázta az 1975-ben, néhány hónappal a diktátor 82 éves korában bekövetkezett halála után született művész. "Állandóan vitáznak, beszélnek róla. Egy frizsider olyan hely, ahol a dolgok életben maradnak és frissek" - tette hozzá a művész.
"Az elnyomás oly nagymértékű volt, és a diktatúra olyan sokáig tartott, hogy az emberek végül megszerették, aki szabadon engedte őket. Az én nemzedékem inkább "régészi szemmel", kritikusabban látja a dolgokat" - mondta Fernando Sanchez Castillo. A művész tavaly vette meg Franco egykori jachtját, az Azort, amelyet szétvagdalt, és szobrokat készített a darabjaiból. A 41 éves művésznek sikerült beszerezni két szálat a diktátor szemöldökéből attól, aki a diktátor halotti maszkját készítette. Most egy átlátszó nejlonzsacskóban egy nagyító mögé vannak a falra kiakasztva. A művész szerint a szobrok és a szemöldökszálak "azt mutatják be, hogyan vált Spanyolország a piacok diktatúrájává, ahol mindent megvesznek és újra eladnak".
Kissé távolabb egy Franco fejét ábrázoló szobor egy talpazaton forog, felismerhetetlenül gyorsan. "Ez azt mutatja, hogy Franco mindenütt jelen van, mégsem látható" - mondta Castillo arra a nemzeti emlékezettel kapcsolatos 2007-es törvényre utalva, amely elrendelte a Franco tiszteletére állított minden műemlék eltávolítását.
A törvényt az áldozatok rehabilitálására szánták, de a diktatúra sebei még ma is fájók. A diktátor örökségének megőrzésére alakult Franco Alapítvány csütörtökön jelentette be, hogy bepereli Eugenio Merinót és a művészeti vásár szervezetőit. "Ez a mű gyűlöletet és összeütközést szít" jelentette ki Jaime Alonso, az alapítvány alelnöke. "Ez súlyos sértés a volt államfőre nézve, akit paprikajancsivá változtatva karikíroztak" - hangsúlyozta.
Más művészek, mint a 34 éves Paula Rubio Infante a családja szenvedéséből merít inspirációt. "Fogva tartották és megkínozták a nagyszüleimet és a nagybátyáimat" - fejtette ki a művész, aki egy nagyméretű fotót állított ki, amelyen Franco katonái által meggyilkolt emberek tömegsírja látható, alatta három zsák mésszel.
"Mi vagyunk az utolsó generáció, amelynek lehetősége van közvetlenül meghallgatni azoknak a tanúvallomását, akit szenvedtek a rezsim alatt, a szüleinkét és a nagyszüleinkét" - mondta Paula Rubio Infante, aki szerint fontos továbbra is ébren tartani a kollektív emlékezetet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
27. Az első világháború és következményei
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Utazás a frontra, spanyolnátha, leleplezett viszony: mozgalmas év volt Franklin Roosevelt számára 1918
- A gránát még célt tévesztett, a lövések halálosan megsebesítették a főhercegi párt Szarajevóban
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- Az első világháború harcainak valóságos időkapszulája került elő az olasz Alpokban
- Románia hadba lépését késleltette, Olaszországét azonban már nem tudta megakadályozni a gorlicei áttörés
- Háború, spanyolnátha, leleplezett viszony – sok fordulatot hozott Franklin Roosevelt életébe az 1918-as év
- Bár ebben reménykedett, Fritz Haber vegyi fegyverei nem tudták eldönteni az I. világháborút
- Az I. világháborús francia sisakok nagyobb védelmet nyújtottak, mint a mai amerikaiak
- Sártenger, életveszély és felelősség – az első világháború futárai
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:05
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap