Tiltakozás a Vasari-freskó megbolygatása miatt
2011. december 7. 09:30 MTI
Petícióban tiltakozik a világ minden tájáról mintegy százötven művészettörténész az ellen, hogy tovább folytassák Leonardo elveszett művének kutatását a firenzei Palazzo Vecchióban látható Vasari-freskó alatt.
Korábban
A szakemberek attól tartanak, hogy a kutatás megrongálhatja Giorgio Vasari csatajelenetet ábrázoló falfestményét - ismertette kedden a BBC online hírszolgálata.
A Palazzo Vecchio Sala dei Cinquecento termében az utóbbi napokban éjszakánként művészettörténészekből, restaurátorokból és műszaki szakértőkből álló csoport próbálta igazolni Maurizio Seracini művészettörténész feltételezését, hogy Vasari Leonardo da Vinci 1503-ban elkezdett, ugyancsak egy csatát ábrázoló remekművére festette rá a saját munkáját.
A kutatók annak az elképzelésnek akartak utánajárni, hogy vajon Vasari valóban megőrizte-e Leonardo munkáját oly módon, hogy a képet vékony fallal takarta le, és fölé festette saját művét.
Seracini feltételezését alátámasztotta a tavaly elvégzett radaros letapogatás, amely feltárta, hogy Vasari festménye és az eredeti kőfal között egy-két centiméteres űr húzódik meg - emlékeztetett a BBC.
A művészettörténészek szerint Leonardo feltehetően azért hagyta félbe az anghiari csatáról készült freskóját, mert gondjai voltak kísérleti olajfestékes technikájával. A termet később felújították, és Vasari 1563-ban festette meg benne saját freskóját.
A kutatás során távvezérelt mikrokamerával hatoltak be a Vasari-freskó repedései közé, az eredmények feldolgozása azonban két hónapot vesz majd igénybe. Bár Firenze polgármestere előzetesen mindenkit megnyugtatott, hogy csak olyan helyen hatoltak be a kamerákkal, amely már eleve sérült volt, és kilátásba helyezte, hogy természetesen restaurálják a képet, sok szakértőt mégis felbőszített a kamerás eljárás.
Seracini csoportjának egyik tagja, Cecilia Frosinone restaurátor tiltakozásul etikai okokra hivatkozva lemondott, és Tomaso Montanari nápolyi művészettörténésszel együtt a firenzei városvezetésnek címzett petíciót kezdeményezett a munkálatok leállítására.
A dokumentumban kételkedésüket fejezik ki, hogy Vasari bármit is letakart volna, ami még mindig látható lenne a falréteg alatt, egyúttal azzal érvelnek, hogy művészettörténeti kutatások szerint Leonardo freskója éppenséggel a Vasari-képpel szemközti falon lehetett. A petícióban arra kérték a hatóságokat, hogy állítsák le a feltárást, és konzultáljanak más reneszánsz szakértőkkel is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap