2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elhunyt Gerő Győző régész-turkológus

2011. október 17. 16:20 MTI

Elhunyt Gerő Győző régész-turkológus, a magyarországi török műemlékek kutatója - tájékoztatott az Eötvös Loránd Tudományegyetem.

A régészt, akinek nevéhez számos oszmán építészeti emlék feltárása és megóvása fűződik, 87 éves korában, október 11-én érte a halál.

Győző 1924. május 16-án született Budapesten. 1952-ben az ELTE régész szakán szerzett diplomát, de már 1950-től a Budapesti Történeti Múzeumban dolgozott, az intézmény tudományos munkatársa, majd 1987-es nyugalomba vonulásáig tudományos főmunkatársa volt. Kandidátusi fokozatot 1975-ben szerzett.

Címzetes docensként az ELTE régészeti tanszékén török régészetet oktatott, kutatási területe a hódoltsági török régészet, azon belül főleg az építészeti emlékek épületrégészeti kutatása volt. Budapesten a Gül baba türbe, a Király fürdő és a Rác fürdő állt figyelme középpontjában.

Pécsett Jakováli Haszán dzsámijának és Idrisz baba türbéjének rendbehozatalában működött közre, Siklóson megtalálta Malkocs bég dzsámiját. Utóbbi helyreállításában való részvételéért a város díszpolgárai sorába választotta. Szigetváron a Szulejmán szultán és az Ali pasa dzsámi feltárása fűződik nevéhez, Szászváron az oszmán védőműrendszer elemeit azonosította, Egerben a Valide fürdő feltárásában működött közre.

Utoljára az esztergomi Uzicseli Hadzsi Ibrahim dzsámi restaurálásában vett aktívan részt; megnyitásakor ő tartotta az avatóbeszédet. Az oszmán-török építészet Magyarországon (dzsámik, türbék, fürdők) című kötete 1980-ban jelent meg a Művészettörténeti füzetek sorozatban. Önálló munkákban ismertette Buda és Pécs török kori emlékeit, tanulmányokat publikált hazai és nemzetközi szakfolyóiratokban.

Munkásságának elismeréseként Móra Ferenc-díjban, Magyar Műemlékvédelem-díjban, Pécsett Pro Communitate-díjban, illetve Baranya megye tudományos díjában részesült. 1997-ben Süleyman Demirel köztársaság elnöktől a Török Köztársaság Becsületrendjét vehette át a magyarországi oszmán építészeti emlékek megóvásában és ismertté tételében szerzett érdemeiért.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár