Adatbázissal védik Mezopotámia kincseit
2011. július 29. 11:15
Egy különleges online adatbázist hoztak létre Irak lelőhelyeinek védelmére amerikai és iraki szervezetek - számolt be róla a CNN.
Korábban
Irakot hagyományosan a civilizáció bölcsőjének tartják, ugyanis területén feküdtek egykor az emberiség fejlődésében kulcsszerepet játszó államok. A régészeti helyszínekben gazdag ország kincsei azonban a háborús állapotok miatt komoly veszélyben forognak. Az Irak lelőhelyeinek védelmében tett nemzetközi felhívásoknak köszönhetően egy kifinomult földrajzi adatbázist fejlesztett ki a Getty Conservation Institute és a World Monuments Fund valamint az Örökség- és Régiségügyi Iraki Állami Tanács.
Susan Macdonald, a Getty Conservation Institute részéről elmondta, hogy amíg a nemzetközi régészeti közösség a múzeumok kirablására összpontosított, senki sem szentelt igazán sok figyelmet a régészeti lelőhelyeknek. A MEGA-Iraq névre keresztelt adatbázis ezen a helyzeten próbál segíteni. A rendszer a Google szabadon és ingyen hozzáférhető digitalizált térképeit használja fel, így a felhasználók részletes és vizuális képet kaphatnak a helyszínekről.
Macdonald szerint s kutatók ennek segítségével pontos információkat szerezhetnek a lelőhelyek állapotáról egy adott időszakban, így képesek lesznek az esetleges változások észrevételére. Az újonnan felfedezett helyeket gyorsan be lehet építeni az adatbázisba. Macdonald szerint a MEGA az újjáépítés során is hasznos lehet, mert a jövőbeni infrastrukturális fejlesztési tervek nem fognak lelőhelyeket háborgatni. A Getty munkatársa szerint noha más országoknak is vannak hasonló rendszerei, de a MEGA más, mert nyílt forráskódú szoftvereket használ, interneten is hozzáférhető, könnyen kezelhető, valamint többnyelvű.
A projektet egyébként már 2007-ben elkezdték de a fejlesztést akkor a háborús helyzet miatt Jordániába helyezték át, ahol mindmáig sikeresen működik a MEGA-Jordan.
Az új rendszert a régészek világszerte üdvözölték. „A helyzet az, hogy minden országnak rendelkeznie kellene hasonló adatbázissal a régészeti lelőhelyeiről” - nyilatkozta John Curtis a British Museum közel-keleti gyűjteményének munkatársa. Curtis szerint az iraki helyszínek áttekintése viszont nem fog segíteni az elveszett tárgyak felkutatásában.
"Önmagában nem fogja megállítani a rablást, de ez számos kezdeményezésre igaz" - nyilatkozta Julian Radcliffe, az ellopott és hiányzó műkincseket és régiségeket tömörítő adatbázist (The Art Loss Register) fenntartó szervezet elnöke. Radcliffe szerint ugyanakkor a MEGA egy hasznos kezdőpont, amely segít a szervezeteknek és az Interpolnak a műkincsek utáni nyomozásban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyesült Államok
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre
- Woodrow Wilson neje az ország élén
- Ezer követőjét költöztette a dzsungel mélyére az amerikai szektavezér
- Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja
- Első munkaadója még nem volt elragadtatva a későbbi színészóriástól, Clark Gable-től
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap