Basescu árulásnak nevezte a volt román király 1947-es lemondását
2011. június 24. 12:44 MTI
Általános megütközést keltett értelmiségi és politikai körökben Traian Basescu román államfő kijelentése, amely szerint Mihály volt román király elárulta a román nemzeti érdeket 1947-ben, amikor lemondott a trónról.
Korábban
Az államfő egy televíziós műsorban egyenesen az "oroszok lakájának" nevezte a volt uralkodót. Sokan azonban hazafias cselekedetnek minősítik a 90 éves Mihály akkori tettét. Basescu szerint hibás a románok értékrendje. "Példának okáért számunkra és a történelem számára Antonescu (marsall, egykori diktátor) marad a felelős a zsidó és a cigány holokausztért. Senki sem említi, hogy a román államnak akkor volt egy államfője is" - mondta, emlékeztetve arra, hogy Antonescu "csupán" miniszterelnök volt.
Azt is megállapította, hogy Antonescu helyében 1941-ben ő is kiadta volna a parancsot, hogy a román hadsereg – a Harmadik Birodalom szövetségeseként, a Szovjetunió elleni, június 22-én indult offenzívában – lépje át a Prut folyót, mivel - mint fogalmazott - Romániának volt egy szövetségese, s visszaszerzendő területei is voltak.
Az államfő kijelentése általános megütközést keltett Romániában. Dan Berindei, a Román Tudományos Akadémia alelnöke helytelennek nevezte Basescu álláspontját. A román média felhívta a figyelmet arra, hogy az államfőnek a király lemondásáról kifejtett véleménye ellentétben áll azzal a tanulmánnyal, amely alapján 2006-ban Basescu is elítélte a romániai kommunizmust. Ez a dokumentum megállapítja, hogy Mihály királyt a kommunisták mondatták le, nem önszántából távozott az országból. A király lemondatását az említett tanulmány "a kommunizmus egyik nagy visszaélésének" nevezte.
Marius Oprea történész szerint Mihály király az 1940-ben kezdődött romániai holokausztért sem tehető felelőssé, hiszen - mint mondta - akkor Antonescu katonai diktatúrája uralta az országot, a királynak semmilyen hatalma nem volt.

Román ellenzéki politikusok felszólították Basescut, hogy kérjen bocsánatot a volt királytól. Adrian Cioroianu volt nemzeti liberális párti (PNL) külügyminiszter szerint az elnök történelmileg hamis és nem elegáns kijelentéseket tett. Crin Antonescu, a PNL elnöke keményebben fogalmazott, "erkölcsi értelemben hazátlannak" nevezte Basescut. Victor Ponta szociáldemokrata pártelnök "aljasnak és felelőtlennek" minősítette az államfőt, Cristian Tudor Popescu publicista pedig pszichiátriai esetnek nevezte az elnök megnyilvánulását.
A román királyi ház nem kívánt reagálni a kijelentésekre. Margit hercegnő, Mihály lánya csupán annyit mondott Basescu vádjai kapcsán: "nem kívánjuk kommentálni, így a legjobb."
Az elemzők szerint Basescu viszonya 2009-ben romlott meg az uralkodói famíliával, amikor Radu herceg, a királyi család tagja bejelentette, hogy indulni kíván az elnökválasztáson.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap