Egy szélhámos készíti Mona Lisa modelljének arcrekonstrukcióját
2011. május 30. 08:14
Lisa Gherardini del Giocondo, a Mona Lisa feltételezett modelljének sírja nyomába eredt Silvano Vinceti olasz tévéproducer, aki állítólag már meg is találta azt, ennek azonban csak ő örül, a szakma a fejét ingatja.
Korábban
Az arcrekonstrukciós projektek élharcosa Wilton Krogman volt, a szakértők azóta, azaz a hatvanas évektől kezdve folyamatosan csiszolják a technikát. Az arc rekonstruálásához a koponyáról készített röntgenfelvételeken vagy fényképen alapuló kétdimenziós rajzok, illetve általános háromdimenziós felvételek szükségeltetnek. A problémák azonban többfélék lehetnek: ilyen például az, hogy a szakemberek nem képesek pontosan rekonstruálni a testalkattól, kortól, nemtől és tömegtől függő szövet vastagságát, a szem, a haj és a bőr színét, de a koponyából az orr formájára sem tudnak következtetni.
Legutóbb Silvano Vinceti döntött úgy, hogy megkeresi Mona Lisát, azaz Lisa Gherardini del Giocondót, az állítólagos modellt. A 2007-ben megtalált halotti "anyakönyvi kivonat" szerint a hölgyet a firenzei Szent Orsolya kolostor alatti kriptában temették el. Áprilisban Vinceti bejelentette: felkutatja és feltárja a sírt, elkülöníti a Gherardinihez tartozó csontokat, DNS-vizsgálatokat végez, összeállítja a koponyadarabokat és elkészíti az arc rekonstrukcióját, így megtudhatjuk, hogy valóban ő volt-e Leonardo modellje. Május 11-én meg is kezdték a munkát a régészek, majd két nappal később váratlanul bejelentették, hogy megtalálták azt a lépcsőt, amely valószínűleg a kriptához vezet. Később két sír és a kripta is előkerült, május 20-án pedig egy női koponyát találtak – szerintük a Mona Lisáét.
Az arcrekonstrukció ezekből a földi maradványokból közel sem lehet annyira pontos, mint Tutanhamon, a kennewicki ember, vagy a vaskori Moora esetében, ott ugyanis a független szakértők többszörös arcrekonstrukciót végeztek. Jóllehet komplett koponyák álltak rendelkezésükre, az új arcok csak kevéssé hasonlítanak az eredetire. A részben átlátszó Mona Lisa-kép és a Gherardini törött koponyájáról készített röntgenkép egymásra helyezése ugyan mutathat néhány anatómiai megfelelést, de ebből még nem lehet minden kétséget kizáróan bebizonyítani, hogy valóban Gherardini állt Leonardónak modellt.
Ami azt illeti, hogy sok jóra nem számíthatunk a projekt vezetőjétől. Vinceti meglehetősen ellentmondásos figura, 2010-ben azzal állt a kamerák elé, hogy megtalálta Caravaggio maradványait, majd idén januárban nagy csinnadrattával bejelentette: egy S, egy L, illetve egy szám, a 72 látható Mona Lisa szemében. Februárban gyorsan váltott, és ugyanolyan hűvös komolysággal elmagyarázta, hogy valójában egy férfi modell látható a képen. A Wall Street Journal azóta már világgá kürtölte, hogy a ’szakember’ valójában se nem történész, se nem tudós, csupán egy producer, aki jól használja ki a tömegkommunikációban rejlő lehetőségeket, a Szent Orsolyában folyó ásatások pedig „nem tudományos alapon zajlanak”.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Hitler
- A bukás árnyékában – Hitler utolsó őrült terve
- A történelem legkegyetlenebb diktátorai
- Mit gondolt Hitler, amikor meglátta Chaplin „A diktátor” című filmjét?
- A németek szabadsága is odaveszett a Reichstag tüzében
- Aki túlélte Hitler és Sztálin merényleteit is
- A holokauszt áldozataira emlékezünk a mai napon
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Hitler a lövészárokban tett szert katasztrófákhoz vezető küldetéstudatára
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap