Ítéletnapi Könyv - újratöltve
2011. május 16. 13:41 BBC News
Az uradalmak és lábasjószágok helyett a nyolcvanas évek Nagy-Britanniájának mindennapjait örökítette meg a BBC által 25 éve életre keltett Ítéletnapi Könyv, amelybe most új életet leheltek, s az interneten is elérhetővé teszik a tartalmát.
Korábban
A brit közszolgálati médium a projekt elindulásakor több mint egy millió átlagembert szólított meg, az így beküldött fotókból és írásos beszámolókból készített elektronikus verziót pedig kereskedelmi forgalomba is hozták. Annak ellenére, hogy ennek apropóján a televíziós show műsorok doyenje, Paul Coia részvételével még egy televíziós játék is elindult, a kor technikai színvonala nem engedte meg, hogy a rendszer tovább terjeszkedjen.
A „könyv” két lézerdiszken jelent meg, a felhasználóknak pedig csupán egy BBC Master számítógépes szoftverre volt szükségük, hogy csatlakozni tudjanak a programhoz. Ennek telepítése akkor 5 ezer fontba került, így érthető módon csak kevesen engedhették meg maguknak, hogy böngészhessék az össznépi gyűjteményt. (végül összesen csak ezer darabot adtak el belőle)
Az elmúlt 25 évben annyit fejlődött a technika, hogy a korongon levő tartalom szinte teljesen elérhetetlenné vált. Néhány elhivatott szakember azonban pénzt és időt nem sajnálva végül egy évnyi munka után kinyerte a "közösségi lemezen" található információkat, majd lemásolta és jegyzetekkel látta el azokat, amelyeket a BBC most az interneten készül közzétenni.
A Domesday Újratöltve (Domesday Reloaded) projekt vezetője, Alex Mansfield szerint az adatmentés rendkívül problémás volt, mivel a lézerdiszken található adatok közül egyik sem felismerhető fájlformátumú volt. „A digitális kor előtti időszakról beszélünk, ezért itt minden kép még analóg volt, annak ellenére, hogy lézerdiszkre készítették. Nem voltak tömörítve” – nyilatkozta Mansfield. A képek digitalizálásával meggyűlt a szakemberek baja, de a szövegekkel már könnyebb dolguk volt, mivel azok digitális formátumban kerültek a lemezre.

Az adatmentéssel párhuzamosan a Domesday-projekt folytatni szeretné eredeti misszióját, s arra kérik a 21. századi felhasználókat, hogy készítsék el a maguk fotóját környezetükről, írjanak szövegeket és küldjék el azokat. Mansfield szerint ez ma már sokkal gördülékenyebben fog menni, az embereknek csupán el kell ezeket készíteniük, majd egy lezárt borítékban feladniuk a BBC címére.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


10. A reformkor fő kérdései
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Miért volt vértelen 1848. március 15-e?
- A nyelv átalakításáról szóló vitát is beindította a magyar államnyelvvé tétele
- Az irodalomban és a politikában is maradandót alkotott Kemény Zsigmond
- Az 1848-49-es szabadságharcban is tevékeny szerepet vállalt Irinyi János
- Alacsonyabb származása miatt sosem teljesülhetett be Vörösmarty első szerelme
- A cenzúra kicselezése érdekében adott alcímet a Himnusznak Kölcsey Ferenc
- Alig épült meg, máris történelmi esemény színhelye lett a Nemzeti Múzeum
- Nem láthatta színpadon a Bánk bánt Katona József
- Csatatértől az elmegyógyintézetig: ki volt Széchenyi István gróf?
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap