Herendi porcelánokon ámulhatunk Gödöllőn
2010. szeptember 30. 12:53 MTI
A Herendi Porcelánmanufaktúra legbecsesebb darabjait vonultatja fel az a kiállítás, amely a gödöllői kastély nemrég felújított Rudolf-szárnyában nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Korábban
A Herendi, az arisztokrácia porcelánja címet viselő vándorkiállítás első állomása a gödöllői kastély. Mint Holub Katalin, az intézmény szóvivője elmondta, az időszaki kiállítás otthonául szolgáló Rudolf-szárnyban ez az első nagyobb rendezvény a felújítás befejezése óta. A szemet gyönyörködtető porcelánok egy 19. század eleji festményekkel díszített, újjávarázsolt teremsorba kerültek, vagyis az érdeklődők egyszerre ismerkedhetnek a lenyűgöző kastélyterekkel és a csodás terítékekkel.
Az arisztokrata életformát a herendi porcelánok segítségével megidéző kiállításra a manufaktúra patinás edényeket, étkészleteket - köztük számos monogramos darabot - hozott, de olyan tipikusan főúri kellékekkel is találkozhatnak a látogatók, mint a tinta- és írószertartó, a porzó, a kártyadoboz, a sétabotfogó vagy például a porcelánnyelű evőeszközök. Utóbbiakat csakis külön megrendelésre készítették - magyarázta Holub Katalin.
A szóvivő hozzátette: a magyar kastélyok lakói nagyon kedvelték és szívesen vásárolták a herendi porcelánokat, sok esetben egy-egy dekoráció ma is őrzi a megrendelő családok nevét. A Ferenc Józsefről elnevezett készlet például a budai Vár és a gödöllői kastély számára készült, de az Országház étkészlete is hasonló aranymintával díszített.
Ma is ismertek a Hadik-, az Apponyi-, a Batthyány- és az Esterházy-minták, s ma is használatos az úgynevezett Héderváry-szín- avatott be a különleges tárlat kulisszatitkaiba a szóvivő. Bár nem a kiállítási tárgyak közé tartozik, mégis bizonyára sokan rácsodálkoznak majd az utolsó terem porcelánrózsákkal díszített csillárjára. Ez is a porcelánmanufaktúra luxusterméke, s természetesen a helyén marad a tárlat bezárása után is.

A "törékeny tárlat" bevezető termében kisfilm avatja be a látogatókat a porcelánkészítés és festés rejtelmeibe, de a jelesebb alkalmakkor porcelánfestő-bemutató is gazdagítja majd a látnivalók tárházát. A tárlat január 3-ig látogatható Gödöllőn.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap