Hazatértek Anne Frank jegyzetei
2010. április 28. 10:17 MTI
Először látható Anne Frank összes feljegyzése az amszterdami Anne Frank-házban - ott, ahol a kislány egykor megírta őket.
Korábban
A múzeumban mától lesznek láthatóak a kéziratok egy külön erre a célra kialakított teremben, amelyet a múzeum alapításának ötvenedik évfordulója alkalmából ünnepélyes keretek között Beatrix holland királynő fog megnyitni.
A Pinsengracht 263-as szám alatt álló házban már évek óta látható Anne Frank világhírű, piros-fehér kockás füzete, amelyet a naplójának tartanak. A Németországból Hollandiába menekült zsidó Frank család a nácik elől egy amszterdami raktárház felső szintjén kialakított rejtekhelyen bújt el, itt írta le 1942 és 1944 között tapasztalatait és gondolatait a tizenéves Anne. Itt áll a mai múzeum is. A családot 1944 augusztus 4-én fogták el, vélhetően elárulták őket. Mindannyiukat koncentrációs táborba hurcolták, a megpróbáltatásokat egyedül a családfő élte túl.
A Frank család két segítője, Miep Gies és Bep Voskuijl az életükkel játszva mentették meg Anne feljegyzéseit. A háború után azonban már csak Otto Franknak, a kislány édesapjának tudták visszaadni a naplót, mivel Anne tizenöt évesen a bergen-belseni koncentrációs táborban tífuszban meghalt.
Otto Frank rendszerezte, kommentárokkal egészítette ki, majd 1947-ben kiadta a naplót. A könyvet azóta szinte minden nyelvre lefordították, színdarab, opera és film készült belőle, számos országban kötelező iskolai olvasmány. A napló hitelességét sokan kétségbe vonták, hivatkozva a tizenhárom éves lánytól szokatlan gördülékeny stílusra és az érett kézírásra, de komoly vizsgálatok cáfolták a kételyeket.
A jegyzetek, füzetek és több száz különálló oldal Otto Frank tulajdonában maradtak 1980-ban bekövetkezett haláláig. Ezt követően a végrendeletnek megfelelően a Holland Háborús Dokumentációs Intézetbe (NIOD) kerültek. Az Anne Frank Alapítvány és az NIOD közti megegyezés értelmében néhány hónapja átadták a kéziratot a pilsengrachti múzeumnak, és előkészítették a kiállítás anyagát.
Hans Westra, az alapítvány igazgatója elmondta: céljuk az, hogy minél több ember nyerjen betekintést az eredeti kéziratba. Hangsúlyozta: ma, a múzeum megnyitása után ötven évvel az érdeklődés nagyobb, mint valaha. Évente több mint egymillió látogató érkezik az intézménybe, és információik szerint a világ minden részén nagyon sok fiatal foglalkozik Anne Frank sorsával.
A kislány naplói a második világháborúban elpusztított zsidó áldozatok jelképévé váltak, Anne Frank pedig világszerte a háború által elpusztított ifjúság szimbóluma lett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap