Disznóöléssel ünnepelték a halál győzelmét Stonehenge-nél
2010. április 12. 11:50 Discovery News
A legújabb felfedezések szerint Stonehenge a halálkultuszokban tölthetett be kulcsszerepet, és ott a téli napforduló alkalmával a tavasszal született disznókat vágták le.
Korábban
A kutatók a dartmoori Cut Hill közelében kilenc, megalitikus építményt fedeztek fel, amelyek időben megelőzik a leghíresebb kőkört, és bár hasonló tájolással, de jóval korábban, i.e. 3500 körül épülhettek. Környékükön nagyon sok jel utal a kőkori halottkultuszra, és az összehasonlító vizsgálatok alapján úgy vélik: Stonehenge is egy ezekhez hasonló temetőszentély lehetett.
A British Archaeology című szaklap legújabb számában megjelent beszámoló egyébként egy korábbi kutatást támaszt alá: ahogy arról mi is beszámoltunk, a helyszínen talált emberi maradványok radiokarbon-datálása szerint a kőkör környékén a halállal kapcsolatos, hamvasztásos szertartások lehettek a leggyakoribbak.
Mike Pitts, a lap főszerkesztője szerint a maradványokból alapján a zarándokok a téli napfordulón a tavasszal született malacokat sütötték és ehették meg rituálisan. A nap ezért csak a rítus időpontját jelezhette, és az érkezőknek esze ágában sem lehetett, hogy csak magát a napot imádják, mint azt korábban többen feltételezték. A hússütés mintegy másodlagosan lehetett a mai halotti torokhoz hasonló esemény, ahol a halált köszöntötték és búcsúztatták a legsötétebb napon.
Pitts persze elfogult, és a téma szakértőjeként úgy gondolja, hogy ezen kövek építésének jelentősége a piramisokhoz és a Húsvét-sziget hatalmas kőfejeihez mérhető.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap