Keresőmotor gyűjti a történeti forrásokat
2010. március 24. 11:01 BBC News
Egy különleges keresőmotor dolgozik majd a jövőben azon, hogy közös felületen tegye elérhetővé a különböző, interneten közzétett történelmi forrásokat, és adatbázisokat.
Korábban
A Connected History projekt a különböző adatbázisokat és forrásanyagokat közös felületen teszi majd elérhetővé: a tervek szerint a keresőmotor digitalizált könyveket, újságokat, kéziratokat, családtörténeti adatokat, térképeket, és 1500-1900 közötti képeket dolgoz fel. A szakértők szerint minderre azért van szükség, mert jelenleg nagyon sok, a különböző egyetemek, oktatási intézmények vagy épp kereskedelmi cégek által készített, különálló adatbázis létezik, amelyek egy részlét ráadásul csak előfizetve lehet elérni.
Mindez a szervezők szerint egy „kifinomult Google” lesz, amely megfelelő módon súlyoz majd a fontos adatok között. A legnagyobb munka ezért ezen algoritmus betanítása lesz, így jelenleg az előkészítő munkálatok során az egyes elemek címkézése, és bejegyzésekkel való ellátása történik meg; a tervek szerint nevek, helyek és dátumok alapján is lehet majd keresni. Emellett nagyon fontos feladat a különböző adatbázisok azonos rekordjainak megfeleltetése is.
Jelenleg 12 intézmény, így a Sheffieldi Egyetem, az Institute of Historical Research, vagy épp a londoni King's College csatlakozott projekthez, ám a tervek szerint hamarosan még több taggal számolhatnak majd.
A projekt első, fázisa 2011 márciusára fejeződhet be, így onnantól már a tesztelők feladata lesz az elérhető információhalmaz finomítása.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap