Előadták Prokofjev eredeti Háború és békéjét
2010. január 31. 14:21 MTI
Nagy sikert aratott Szergej Prokofjev Háború és béke című operájának orosz-skót koprodukcióban "restaurált" eredeti változata, amelynek Skóciában volt a világpremierje.
Korábban
A glasgowi Royal Scottish Academy of Music and Drama (RSAMD) és a rosztovi Rahmanyinov állami konzervatórium növendékei a skót állami operaházzal együttműködve dolgoztak a háromórás mű eredeti változatának felkutatásán és színre állításán.
Prokofjev (1891-1953) azt követően írta ezt az operát, hogy 1941-ben a náci Németország megtámadta a Szovjetuniót. A szövegkönyvet Mira Mendelsonnal, második feleségével együtt ő maga írta Lev Tolsztoj regénye, a Napóleon 1812-es oroszországi hadjáratát ábrázoló Háború és béke alapján, a hangsúlyt az emberi epizódokra, a hazájukat védő emberek sorsának bemutatására helyezte. A továbbiakban azonban a zeneszerző számos változtatásra kényszerült, mert az állami cenzorok Sztálin akaratának megfelelően azt követelték, hogy az opera elsősorban a nép hősiességét és főleg az erős vezető fontosságát emelje ki.
Rita McAllister, az RSAMD korábbi rektorhelyettese diákkorától fogva rajongott Prokofjev műveiért és az 1960-as években doktori disszertációjához Moszkvában gyűjtött anyagot. Ekkor szerzett tudomást arról, hogy az operának volt egy korábbi változata és az elvben helyreállítható. Mint azt a Reutersnek elmondta, miután erre engedélyt kért Prokofjev családjától, tavaly áprilisban visszatért a moszkvai levéltárba, hogy újabb kutatást végezzen.
Kiderítette, hogy Prokofjev az első változatot - szövegkönyv és zongorakíséret - 1942-ben fejezte be. Ezt követően 1953-ban bekövetkezett haláláig számos változtatást hajtott végre rajta - új részekkel bővítette, más részeket kihagyott vagy módosított annak érdekében, hogy engedélyezzék az előadást. Az opera első részét 1946-ban bemutatták és 105 előadást ért meg - ami alighanem egyedülálló egy "fél opera" esetében. Szergej Prokofjev családja úgy gondolja, hogy a zeneszerző erejét jórészt az a küzdelem őrölte fel, amelyet a teljes opera bemutatásáért folytatott, és ez vezetett halálához is.
Rita McAllister az eredeti változat helyreállítása érdekében kihagyott egyes heroikus részeket, másokat pedig a zongoraváltozat alapján zenekarra hangszerelt. Mint elmondta, nem az volt a célja, hogy a jövőben ez legyen a "kötelező változat". "Az azonban biztos, hogy ezzel a változattal kezdődött a mű pályafutása és így fogódzót nyújt a rendezőknek a tennivalókat illetően, abban, hogy melyik változatot válasszák."
A McAllister-féle "skót változat" két-két alkalommal került színre Glasgowban és Edinburgh városában - az utóbbiban szombaton mutatták be utoljára. Az orosz premier márciusban lesz Rosztovban, több RSAMD-növendék részvételével.
A londoni Times kritikája szerint Sztálin szovjet diktátor szellemének eltávolítása a napóleoni eposzból "izgalmas eredménnyel járt". A Rahmanyinov-konzervatórium rektora, Alekszandr Danyilov elmondta, hogy az általa vezetett intézmény és az RSAMD együttműködése több évre nyúlik vissza. Rosztovban igen nagy az érdeklődés a produkció iránt. Véleménye szerint a Háború és béke új változata nemcsak a zenetudósok számára lesz érdekes, hanem a szélesebb közönség számára is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap