Régészek az elveszett expedíció nyomában
2009. július 17. 14:20
Egy albertai tengeri régész a világ két legkeresettebb hajóroncsainak nyomába eredve szeretné megfejteni a 19. század közepén elveszett Franklin-expedíció sorsát.
Korábban
Franklin és 128 embere 1845-ben indult az Északnyugati Átjáró felfedezésére, amikor nyomuk veszett. A szakértők úgy vélik, hogy a hajók 1848-ban jártak szerencsétlenül, miután a Vilmos király szigetnél a jég fogságába kerültek és a legénység elhagyta őket, hogy biztonságos helyet keressenek. Az egy évtizeden át tartó, kudarccal végződött kutatást Lady Franklin, a brit királyi haditengerészet és Hudson's Bay társaság finanszírozta.
A katasztrófát a történelem egyik leghosszabb mentőakciója követte 1848 és 1959 között, ekkor fedezték fel az Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal összekötő, a jeges-tengeri szigetvilágon át vezető átjárót. Az európai kutatók régóta kutattak az Ázsiába vezető rövidebb út után, amely azonban járhatatlan volt a jég és zord időjárás miatt.
Tavaly John Baird kanadai környezetvédelmi miniszter jelentette be, hogy Ottawa 75 ezer kanadai dollárral (11,6 millió forinttal) járul hozzá Franklin hajói, az Erebus és a Terror felkutatásának költségeihez. Robert Grenier, a kanadai Parks Canada víz alatti régésze vezeti az expedíciót a kanadai parti őrség Sir Wilfrid Laurier nevű jégtörőjén. A hathetes expedíció a tervek szerint augusztus 18-án indult el, ám nem jártak sikerrel, ráadásul idén hajóhiány miatt nem is folytathatják vizsgálataikat.
Éppen ezért lesz érdekes, hogy Rob Rondeau és kutatócsoportja szeptembertől egy teljesen magánfinanszírozású merüléssorozatban keresi a hajókat a nunavuti Taloyoak inuit településétől nem messze, ahol a helyi lakosok is segítik majd őket.
Bár a legtöbben megszállottságból végeznek hasonló vizsgálatokat, Rondeau saját elmondása szerint csak legújabb, most kifejlesztett hangradarját szeretné kipróbálni. A kutató a korábban nemzeti történeti örökségnek nyilvánított roncsokat egy mini tengeralattjáróval szeretné fellelni, majd fotókat készítene róluk. A férfinak már jelentős tapasztalata van ebben a világ más pontjain végzett vizsgálatok miatt is, így a tervek szerint most sem érné károsodás a hajókat.
Az expedícióról a Discovery Channel készít dokumentumfilmet.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. világháború
- Álom és rémálom között – A Tanácsköztársaság árnyékában
- Sofía Casanova, a bátor haditudósító
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború
- Napjainkig nincs konszenzus Károlyi Mihály megítélésében
- A kártérítés is hozzájárult a burgenlandi kérdés rendezéséhez
- A végzetes hatású távirat, ami az USA hadba lépését eredményezte
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56