Cook levele
2002. szeptember 18. 17:01
Több mint 200 év után, egy festmény hátoldaláról került elő az a levél, melyben James Cook értesíti feletteseit arról, hogy épségben visszatért első ausztráliai útjáról.
James Cook |
Az írás, amely minden bizonnyal Cook kapitányé, 1771-ben az Endeavour fedélzetén útban Anglia felé keletkezhetett azt követően, hogy a kapitány három évig tartó történelmi jelentőségű útján feltérképezte Ausztrália, Új-Zéland és Tahiti partjait. "Cook igazán elégedett lehetett, amikor ezt írta az Admiralitásnak: 'Megcsináltam, hamarosan otthon vagyok', mint mikor a Star Trek legénysége visszatért a Földre" - véli David Park, a Bonham's írásszakértője.
A kapitánynak gyakorlatilag semmi esélye nem volt arra, hogy útja során a "külvilággal" levelezzen, hacsak az óceánon nem találkozott egy épp a megfelelő irányba tartó hajóval - fűzi hozzá Park.
A szakértő szerint a levelet a kelet-angliai Kent partjaitól néhány mérföldre egy kis halászbárka vette át az Endeavourtől, s az továbbította Londonba. Az írás, mely december 17-én kerül kalapács alá, többek közt beszámol a vérhasról és a maláriáról, mely közel a felére csökkentette a hajó legénységét.
A levéllel együtt napvilágra került Cook kapitány kézírásával egy lista, ebben a királyi kincstártól igényelt élelmiszerkészleteket egy későbbi útjához. A számla a decemberi Bonham's aukción várhatóan 4000 fontért cserél gazdát.
Az Endeavour 1768-ban Plymouth-ből indult útjára, megkerülte a Horn-fokot s a Csendes-óceán vizein haladva érte el Tahitit. Cook ezen a szigeten követte nyomon, amint a Vénusz bolygó elhalad a Nap előtt, majd Tahitit elhagyva Új-Zéland Északi-szigetének érintésével Ausztrália keleti partjaihoz érve felfedezte Botany Bayt a mai Sydney közelében.
forrás: origo
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap
- 10 érdekesség a parfümök történetéről tegnap