Dossziéval nyomozták ki Nagy Imre sírját
2007. október 26. 15:00
Lassan húsz éve annak, hogy egy titkos állambiztonsági parancs nyomán elkezdődött Nagy Imre és mártírtársai sírjának felkutatása. A feladattal Pajcsics Józsefet, a BM vizsgálati osztályának helyettes vezetőjét bízták meg - derül ki a Múlt-kor második évadának nyolcadik adásából.
Korábban
Harminc évvel Nagy Imre és mártírtársainak kivégzése után, 1988 júniusában a Belügyminisztérium akkori vezetése úgy döntött: felkutatják a forradalom mártírjainak sírhelyét. A szigorúan titkos nyomozást, egy Pajcsics József nevű ezredesre bízták, aki az akció részleteiről senkinek sem beszélhetett.
Pajcsics József, ma nyugállományú tábornokként a következőképp emlékezik: "Bejutottam a szigorúan titkos Állambiztonsági Irattárba, annak egy külön páncéltermében voltak az iratok és kirakták elém az egész Nagy Imre aktát. Nagyon izgalmas pillanat volt számomra, hogy ezekkel szembesülhettem, főleg azok után, hogy láttam, hogy évek óta rajtam kívül ezt föl nem nyitotta senki." Az aktában lévő jelentések egyetlen példányban készültek és kézzel írták. Az egykori állambiztonságnál ugyanis az volt a hagyomány, hogy a legtitkosabb ügyek leírásába még az egyébként megbízható gépírókat sem vonták be.
A dosszié irataiból kiderült: Nagy Imrét Bórbíró Piroska néven, Maléter Pált és Gimes Miklóst pedig Naszladi Péter fedőnév alatt temették el közös sírba. Pajcsics elmondása szerint "volt egy boríték, az volt ráírva, hogy Vida elvtárs engedélyével bontható fel. Ő volt a bíró, aki végül is az ítéletet hozta. Kinyitom a borítékot és látom, hogy a népbírósági tanács átalakult fellebbviteli tanáccsá és szavazással eldöntötték, hogy a kegyelmi kérvény el van utasítva. Ez a jegyzőkönyv volt például ebben a zárt borítékban. Ezt akkor én tudtam felbontani 30 év után először."
A jeltelen sírok felkutatására '89 márciusában került sor. A szakértők, először Nagy Imre miniszterelnök földi maradványait találták meg. A csontok exhumálásánál még a szakértőket is meglepte az a kíméletlen brutalitás, amellyel a kivégzetteket még holtukban is megalázták. Ekkor derült ki ugyanis, hogy a holttesteket arccal a föld felé, zsákba csavarva és drótkötéllel átkötve temették el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap