2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Régizene fesztivál Csíkszeredán

2007. március 7. 13:15

A Csíkszeredai Régizene Fesztiválon július 15-22. között 9 ország mintegy 90 előadóművésze 25 hangversenyt tart - jelentette be Karda Emese, a fesztivál igazgatója.

Az idén a minőségre, vagyis a fesztivál színvonalára helyezik a hangsúlyt - nyomatékosította a fesztiváligazgató -, még akkor is, ha ez a mennyiség rovására megy. A fesztivál művészeti igazgatói teendőit ezúttal László Ferenc kolozsvári zenetudós vállalta el, s a neves szakember elkészítette a fesztivál chartáját, amelyben rögzíti a rendezvénysor szigorú művészi szempontok szerint megfogalmazott működési elveit.

A Csíkszeredai Régizene Fesztivál 1980-ban jött létre, hogy az erdélyi régizene együtteseknek biztosítson fórumot. 1986-ban a kommunista hatóságok betiltották, újjáéleszteni pedig az 1989-es rendszerváltás után sikerült. Eleinte a reneszánsz és a korai barokk alkotásokat szólaltattak meg a fellépők, a megváltozott körülmények között a rendezvény gazdagodott a stílusok tekintetében, felölelve a barokk zenei repertoárt is. Emellett a meghívottak köre is kibővült, hiszen nem csak Magyarország, hanem egész Európa felé nyitottak a szervezők.

A nyolc napra tervezett fesztivál keretében tematikus napokat is kínálnak a közönségnek. Kiemelkedő eseménynek szánják a Shakespeare a zenében című rendezvénysort. Ennek keretében a bukaresti opera és operettszínház művészei, a brit Mary Collins és Adrian Butterfield előadók, a bukaresti Collegio Stravagante és a kolozsvári Passamezzo együttes táncosai lépnek fel. Két nagyszabású emlékkoncertet is tartanak Georg Philipp Telemann (1681-1767) halála évfordulójának alkalmából, de lesz olasz és francia zenei nap is.

Bunta Levente, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, valamint Antal Attila csíkszeredai alpolgármester a helyi hatóságok hosszú távú támogatásáról biztosították a fesztivál szervezőit, akik a magyar és a román kormány finanszírozásából is gazdálkodhatnak. A zenei seregszemle összköltségvetése eléri a 19 millió forintot.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár