Stasi ügynökök figyelnek a mozikban
2007. február 23. 11:00
A mások élete című alkotás egy, az NDK végnapjaiban dolgozó Stasi tiszt és az általa megfigyeltek közt kialakult viszonyt boncolgatja.
Korábban
Kelet-Berlin, 1983 novembere, hat évvel a berlini fal leomlása előtt: az NDK és állambiztonsági szolgálata még elnyomja a (másként) gondolkodókat, és kíméletlen megfigyelő-besúgó rendszere mindenkit behálóz. Ennek a gépezetnek tökéletes fogaskereke Gerd Wiesler százados (Ulrich Mühe), akit politikai nyomásra egy sikeres színpadi szerzőre, Georg Dreymanra (Sebastian Koch) és élettársára, az ünnepelt színésznőre Christa-Maria Sielandra (Martina Gedeck) állítanak. A rendszerhez vakon hű Wiesler, a mások életét figyelve hamarosan ráébred saját élete kisszerűségére.
Florian Henckel von Donnersmarck rendező-forgatókönyvíró csaknem négy éves intenzív kutatómunka után készült el a forgatókönyvvel. A szakirodalom elmélyült olvasása mellett a szerző számos beszélgetést folytatott szemtanúkkal, egykori Stasi-alkalmazottakkal és áldozataikkal. A történelmi vonatkozásokat illetően olyan elismert nevek segítették szakértőként és tanácsadóként Henckel von Donnersmarck rendezőt, mint Manfred Wilke professzor, a Német Szocialista Egységpárt múltját kutató bizottság elnöke; Jörg Drieselmann, a Normannenstrassén muködő kutatóintézet és emlékközpont vezetője; Wolfgang Schmidt egykori Stasi ezredes vagy Bert Neumann, a berlini Volksbühne vezető díszlettervezője. A stábnak több olyan tagja volt, aki az NDK-ban élt, így személyes tapasztalataival is hozzájárulhatott a film hitelességéhez.
A Német Szocialista Egységpárt - Sozialistische Einheitspartei Deutschlands (SED) - a marxista-leninista világnézeten és az osztályharc elméletén alapult. A párt elvárta "népétől," hogy teljesítse és kövesse programjait, terveit, direktíváit és tartsa magát a többek között a politikai büntetőjogban lefektetett szigorú korlátozásokhoz. Az emberi személyiséget sem kímélő, elméletileg alátámasztott hadjárata során az Állambiztonsági Minisztérium (Ministerium für Staatssicherheit, MfS), a Stasi ellenségnek és gyűlölete tárgyának tekintette azokat, akiket kihallgatott, megfigyelt és üldözött.
A szigorúan ellenőrzött NDK-ban a Stasi 91 ezer alkalmazottja közül 13 ezren irányították a "nem hivatalos alkalmazottak" mintegy 170 ezer fős seregét, amely arra volt hivatott, hogy a párt terve értelmében totális megfigyelés alá helyezze az egész társadalmat.
A letartóztatás már önmagában is bizonyíték volt arra, hogy ellenséggel vagy ellenséges, gyanús "elemmel" állnak szemben. A Stasi úgy értelmezte a párt programját mint aktív és fenyegető beavatkozást mások életébe, amelynek célja az emberek radikális megváltoztatása, hogy megfeleljenek a párt elvárásainak. A Stasi központja a berlini Hohenschönhausenben volt; a fiatal kihallgatótiszteket a Potsdam-Eiche-i főiskolán képezték ki. Az "operatív művelet" (Operativer Vorgang, OV) kifejezés azt jelentette, hogy a Stasi a legmagasabb szintű konspirációs megfigyelés alá vonta a gyanús személyeket. Az állambiztonság 1976-os hivatalos nyelvezete az OV megelőző jellegét hangsúlyozta.
A két évvel büntethető "rendszerellenesség" körébe sorolták például a "tiltott határátlépést" (NDK BTK §213). Már a szökés tervezése és kísérlete is büntethető volt. A két Németország közti határok és a berlini fal megerősítése után nyugati ügynökök próbáltak segíteni a menekülni vágyóknak, de az NDK ezt a tevékenységet is büntette: aki részt vett egy keletnémet állampolgár "külföldre" juttatásában, azt nyolc évig terjedő szabadságvesztés fenyegette.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.