Összegyűjtötték a máltai ostromtérképeket
2007. január 8. 12:30
Málta kiemelkedő szeglet nemcsak a turisták, hanem a kartográfusok életében is, ugyanis egyetlen történelmi eseményről sem készült annyi térkép, mint a sziget 1565. évi török ostromáról.
Korábban
Málta esetében a történészek biztosan nem értékelték kellőképpen a kartográfusok eredményeit, mivel az 1565-ben megjelent mintegy 60 térkép többségéhez nem is lehetett eddig hozzáférni. Mostanra azonban egy könyvbe gyûjtötték össze a különbözõ országok könyvtáraiban, múzeumaiban és magángyûjteményeiben õrzött máltai térképeket, így hamarosan megkezdõdhet azok szisztematikus kutatása.
Ezeket a térképeket Rómában és Velencében készítették a már piacon lévő rézmetszetek, illetve a Johannita Rend hadmérnökei által rajzolt vázlatok alapján. Az egyik Velencében készült darab címe például arról tanúskodik, hogy az alapjául szolgáló vázlatot június 5-én hajnalban egy Raffaele Salvege nevű barát csempészte ki Szicíliába egy hajón.
Csak az ostrom évében legkevesebb 53 ostromtérkép jelent meg Itáliában, három Németországban, három Franciaországban és egy Németalföldön. A máltai vázlatok készítőinek nevét sajnos nem tudjuk, a rézmetszeteken többnyire a metszetkészítő, a nyomdász, a kiadó vagy a tulajdonos neve van feltüntetve, a térképrajzolóé csak nagyon ritkán.
1550 és 1570 között a római térkép-kereskedelem legnevezetesebb alakja a Burgundiában született Antonio Lafreri volt (1512-1577), aki 1540 körül telepedett le Rómában. Műhelyében a kor legjobb olasz, francia, belga, holland és német metszetkészítői dolgoztak. Az első dátummal ellátott Lafreri-térkép Máltáról készült 1551-ben. Az ostrom évében még nyolc máltai térkép került ki a műhelyből. A többi Rómában készült ostromtérképen Nicholas Beatrizet, Mario Cartaro, Maitre T B és Palombis of Novara neve található. Az 1565-ben Velencében nyomtatott térképek Nicolò Nelli, Giovanni Battista Pittoni, Domenico Zenoi, Giovanni Francesco Camocio és Paolo Forlani aláírásával jelentek meg. A német térképeken Matthaus Franck, Hans Wolf Glaser és Mathias Zundt, a francia térképeken Pierre Bouzey de Woeiriot és Andre Thevet, a holland térképen pedig Hieronymus Cock neve olvasható. Az 1565-ös térképek újabb kiadásait már Claudio Duchetti (Lafreri unokaöccse), Gaspare Alberti, Luca és Donato Bertelli, Pietro de Nobili, Giovanni Orlandi és Henrik van Schoel neve fémjelezte, akik mindannyian a Lafreri-típusú atlaszok kereskedelmével foglalkoztak. A vallettai könyvtárban talált atlaszok közül az egyiket Nobili készítette a XVI. század végén, a másikat pedig Orlandi a XVII. században. |
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó tegnap
- Virágzott a tudomány, az orvoslás és a költészet az ókori Babilonban tegnap
- Minusz 60 fok és 160 km/h-s szél, Isten hozta az Antarktiszon tegnap
- Három császárt győzött le egyszerre Napóleon az austerlitzi csatában tegnap
- Különleges bélyeggel emlékezik Harry Houdini világhírű bűvészre a Magyar Posta tegnap
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle tegnap
- Új üvegpajzs védi Michelangelo Pietàját tegnap
- 10 érdekesség a mesterlövészekről tegnap