XI. Pius a kommunistákkal szövetkezett volna
2006. október 25. 10:15
XI. Pius pápa felismerve, hogy Európa a totális rendszerek harapófogójába került, elhatározta, hogy a nácizmussal való szembehelyezkedés érdekében jobb kapcsolatokra fog törekedni a francia kommunistákkal.
Korábban
Ideiglenes szövetséges a gonosz elleni harcban
Emma Fattorini, a római La Sapienzia Egyetem történelem professzora az Il 'Sole 42 Ore című lapban írt a vatikáni levéltárban szerzett ismereteiről. Ezek szerint azon a bizonyos éjszakán XI. Pius pápa elhatározását közölte Eugenio Pacelli bíboros államtitkárral, aki a pápa 1939-ben bekövetkezett halála után XII. Pius néven követte őt a pápai trónon.
Vatikáni tisztségviselők szerint Pacelli szinte naponta készített feljegyzéseket XI. Pius pápával folytatott beszélgetéseiről. 1937. november 6-án feljegyezte, hogy `az elhatározás egy álmatlanul, de nyugalomban és pihenéssel eltöltött éjszakán született meg a szentatyában` - számolt be Emma Fattorini. A történész professzor asszony szerint Pacelli azt írta feljegyzésében, hogy XI. Pius elgondolkodott azon, amit Maurice Thorez, a francia kommunisták vezetője javasolt 1936-ban, amikor nyitott a francia katolikusok felé.
Kényszerű szövetségesek: Thorez és Pius |
"Nem arról van szó, hogy a pápa egyik napról a másikra kommunistabaráttá vált volna. Megmaradt konzervatívnak, de vannak jelek, amelyek arra mutatnak, hogy nagyon nyíltan állást foglalt" - írja Fattorini az olasz lapban, majd idézte Pacelli bíborost, aki így foglalta össze XI. Piusz gondolatait: "Ön elfogadja a kezet, amelyet mi Ön felé nyújtunk, mi is kinyújtjuk kezünket és kérjük Önt, fogadja el... Szó nincs ideológiai keveredésről, zűrzavarról... szó nincs kompromisszumról azokat az elveket illetően, amelyeket az egész világ ismer és elismer a katolikus egyházzal kapcsolatban, csak arról van szó, hogy jót tegyünk az Ön révén..."
Thorez egy rádióinterjúban azt állította, hogy a szekularizált francia kormány kinyújtja kezét a katolikus munkások felé. Tekintettel azonban Thoreznek a Szovjetunióhoz fűződő szoros kapcsolataira, XI. Pius pápa eleinte elutasította a kezdeményezést. "Az említett éjszakai elmélkedése után azonban megváltoztatta álláspontját és elhatározta, hogy a közös jó érdekében kinyújtja azt a kezet" - jelentette ki Fattorini.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.