120 éve született Kun Béla
2006. február 21. 10:00
Százhúsz éve, 1886. február 20-án született a Szilágy megyei Lelén (ma Románia), Szilágycseh közelében Kun Béla újságíró, kommunista politikus, a Tanácsköztársaság vezetője.
Népgyűlés a Parlament előtt, Kun Béla beszél, 1919 |
1918. március 24-én vezetésével alakult meg az Oroszországi Kommunista Párt magyar csoportja. Kapcsolatba került Leninnel s más bolsevik vezetőkkel, a szocialista hadifoglyok nemzetközi szervezetének elnöke volt. Részt vett a moszkvai eszer-lázadás leverésében, harcolt a permi fronton. Tapasztalatait magyar viszonyokra Mit akarnak a kommunisták? című munkájában adaptálta, elemezve a tanácsrendszert s a permanens forradalmat. 1918. november 17-én hazatért, létrehozta a Vörös Újságot és november 24-én megalapította a Kommunisták Magyarországi Pártját, amely Központi Bizottságának elnöke lett.
A kormány utasítására 1919. február 21-én a KMP több vezetőjével lefogták, de a börtönből is irányította az egyesülési tárgyalást a szociáldemokratákkal. Propagandája a Tiszáig nyomuló románok elleni szovjet katonai segítség ígéretén alapult. A Vix-jegyzék 1921. március 21-i átnyújtása után, az elfogadhatatlan területi feltételek miatt, Berinkey Dénes kormányfő és Károlyi Mihály államfő lemondott. A két munkáspárt kommunista elvek alapján Magyarországi Szocialista Párt néven egyesült, kikiáltva a Tanácsköztársaságot. A Forradalmi Kormányzótanács elnöke Garbai Sándor, valódi vezetője a kül- és hadügyi népbiztos Kun Béla lett.
A vezetésben a kisebbségben lévő kommunisták diktáltak, forradalmi terrort vezettek be. Március 24-én Kun jegyzéket küldött a párizsi békekonferenciához, elismerve a belgrádi egyezményt, elutasítva a Vix-jegyzéket. A Pestre érkező Jan Smuts brit tábornok a gazdasági blokád feloldását ígérte, s a magyarok meghívását a béketárgyalásra. Az új demarkációs vonalat a kormányzótanács csak úgy fogadta volna el, ha a megszállók az ország belügyeibe nem avatkoznak be s visszakapják Szegedet és Aradot. Smuts ekkor befejezte a tárgyalásokat, a csehek és románok pedig támadást indítottak. A hirtelen felállított Vörös Hadsereg nagy területeket vett vissza az ellenségtől, de - bár Kun kapcsolatban volt a szovjettel - nem jött létre a tervezett katonai együttműködés. Elmaradt a földreform, a parasztság szembekerült a kormánnyal, az ország élelmezése megbénult. Clemenceau június 7-i jegyzéke az északi hadjárat leállítását követelte, megígérve hogy a románok kiürítik a Tiszántúlt. A Vörös Hadsereg megkezdte a kivonulást a Felvidékről, július 1-jén új demarkációs vonalat jelöltek ki. A románok azonban nem távoztak, a Vörös Hadsereg július 20-i akciója hamar összeomlott. A román hadsereg átkelt a Tiszán, s Budapest felé indult, a kormányzótanács augusztus 1-jén lemondott.
Kun Béla a VII. kongresszuson |
Állítólag ellentétbe került a sztálini vonallal, a magyar párt 1936-os Komintern-vizsgálata nyomán tisztségeitől megfosztva könyvkiadó-igazgató lett s írt egy Petőfi-tanulmányt. 1937. június 29-én trockista szervezkedés és kémkedés vádjával letartóztatták, a Legfelsőbb Bíróság Katonai Kollégiuma szerint 1939. november 30-án egy moszkvai börtönben hunyt el. (A Voproszi Isztorii 1989-es cikke úgy tudja: 1938. augusztus 29-én főbe lőtték.) A Kun elleni per s az ügyészi felülvizsgálat 1955-ös anyagából kiderült: koholt vádak alapján ítélték el. Rákosi alatt nevét sem írták le, mert a "bölcs vezér" magát tartotta a tanácskormány vezetőjének, 1955-ben rehabilitálták.
Kun éles eszű, kiváló szervező volt, de doktriner nézetei miatt pártja népszerűtlenségét nem érzékelte, a kormányzás feladataival sem tudott megbirkózni és később sem ismerte ki magát a kommunista mozgalom intrikái közt.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


régészet
- Római kori síremlékre és ritka szarkofágra bukkantak a Nemzeti Múzeum kutatói
- Work in Progress – kiállítás mutatja be a veszprémi vár felújítás közbeni állapotát
- Az egykori vár egyik bástyájának maradványaira bukkantak Zalaegerszegen
- Jerikó őskori régészeti lelőhelye is a világörökség része lett
- Gyarapodó ismereteink dacára ma is rejtélyek övezik Ötzi halálát
- Kossuth oldalán harcolt, végül mégis a dualizmusban futott be karriert Pulszky Ferenc
- Egy letűnt aranykor emlékei a Húsvét-sziget titokzatos szobrai
- A régészet világából is sokat merített az egyik legnépszerűbb krimiíró, Agatha Christie
- Neandervölgyiek nevelhettek – vagy ehettek meg – egy Homo sapiens csecsemőt 40 ezer éve
- Biológiai fegyverként is bevetették a tábori kurtizánokat az első világháborúban 13:20
- Arany Jánosék margitszigeti ebédei 10:20
- Máig hatályos precedenseket teremtett a nürnbergi törvényszék eljárása 09:05
- Nehezen viselte élete végén a mellőzöttséget a korábbi végzet asszonya, Házy Erzsébet tegnap
- Szeme elvesztése dacára is a nemzetiségek közötti békét hirdette Sütő András tegnap
- Egyetlen papírzacskónyi vagyonnal indult meghódítani Hollywoodot James Dean tegnap
- Benedek Elek egész életét áthatotta a magyar mesék csodálatos világa tegnap
- Tévedések, félreértések és háborús retorika sodorta a pusztulás szélére a világot az 1980-as években 2023.09.29.