A szudétanémetek elleni erőszak áldozataira emlékeznek Csehországban
2005. június 21. 13:08
A II. világháború után a szudétanémetek ellen elkövetett erőszak áldozatairól emlékezik meg az idén hivatalosan egy észak-csehországi város.
Korábban
A német csapatok "örömteli" |
Ústí nad Labemben a II. világháborúig jelentős számú szudétanémet élt. A II. világháború befejezése után 1945. július 31-én robbanás történt a helyi lőszerraktárban. A csehek ezt a németek szabotázsának minősítették, s a városban németellenes pogrom tört ki. Történészek szerint a helyi csehszlovák helyőrség katonái, a szovjet katonák és számos civil személy hajszát indított a német lakosok ellen. Kifosztották házaikat, ütötték, verték őket s tucatjával a helyi Elba folyóba dobálták őket. Az egy-másfél órán át tartó vérengzésnek cseh források szerint mintegy 50-90 német esett áldozatul. Német források szerint viszont az áldozatok száma több száz volt, s megközelítette az ezret. Az erőszakot kiváltó robbanás okai viszont a mai napig sem tisztázottak, s a gyilkosok is ismeretlenek, soha senki sem volt felelősségre vonva. A szocialista rendszerben az eseményről gyakorlatilag nem volt szabad beszélni, írni, s dokumentumok titkosítva voltak, történészek nem kutathatták.
Az Elba folyón átívelő Edvard Benes hídon az évforduló alkalmával a városi tanács cseh és német nyelvű emléktáblát helyez el "Az 1945. július 31-i erőszak áldozatai emlékére" felirattal. "Úgy véljük, hogy ezzel hozzájárulunk egy tragikus történelmi időszak lezárásához, s ahhoz, hogy az eseményt továbbra is politikai manipulációra használják fel" - szögezte le a polgármester. A szudétanémet kitelepítettek szervezetei a híd nevének a megváltoztatását is követelték a várostól. Gandalovic azonban leszögezte, hogy a híd neve marad, nem fog megváltozni.
A II. világháború után Prága háborús bűnösnek nyilvánította a német és a magyar kisebbséget, s mintegy három millió németet kitelepítettek az országból. A magyarok kitelepítését azonban a potsdami nagyhatalmi konferencia nem hagyta jóvá. Az akkori események mind a mai napig egyfajta feszültséget jelentenek a cseh-német kapcsolatokban.
(MTI)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Őskor
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala
- Jön a részleges napfogyatkozás, mi pedig jövünk az ehhez kapcsolódó mítoszokkal
- Átírja a múltat a nemek szerinti régészet?
- Tudósok azt állítják, az ember jóval előbb tudott beszélni, mint azt eddig feltételezték
- Miért van kisebb arcunk, mint a neandervölgyieknek és a csimpánzoknak?
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap