Napóleon és a tenger
2004. július 5. 15:00
Párizsban a Tengerészeti Múzeumban augusztus 23-ig látható az a kiállítás, amely `Napóleon és a tenger - Egy birodalmi álom` címmel a császár és a hajózás kapcsolatát mutatja be.
A véleményt, amelyek szerint Napóleont nem érdekelte a tenger, sőt, tartott tőle, valószínűleg az abukíri és a trafalgari vereség táplálta. Valójában azonban ő volt az a francia uralkodó, aki a legtöbb időt töltötte hajón, aki ismerte flottája legkisebb hajójának nevét is, aki jól képzett tiszti gárdával, fegyvertárral, modernizált adminisztratív apparátussal látta el a tengerészetet - írja a madridi El Pais című napilap.
A kiállítás rendkívül gazdag. Nagy történelmi és művészi értékű képeket, rajzokat, korabeli karikatúrákat, térképeket, maketteket, fegyvereket, egyenruhákat, hajóroncsokból megmentett relikviákat láthat a látogató. Diorámák, vetítések, "kipróbálható" ágyuk teszik még érdekesebbé. A kiállítás egy 155 napos utazás bemutatásával kezdődik: ennyi idő alatt
hozták haza a La Belle Poule nevű fregatton Napóleon hamvait Szent Ilona szigetéről. Lenyűgöző a szarkofág a nagy, aranyozott császári sasokkal, megkapó az uralkodó halotti maszkja. Majd visszatérve a kezdetekre, részletek következnek Abel Gance monumentális, 1927-ben készült Napóleon című filmjéből.
Nagy helyet kapott az 1798-as egyiptomi utazás a 118 ágyús L'Orient-on, a merész átkelés, az éjszakai partraszállás, majd az 1805-ös trafalgari csata és végül az út Szent Ilonára.
Külön szekció foglalkozik a tengeri hajózás fejlesztése érdekében tett intézkedéseivel. Megtekinthető levelezése Robert Fulton amerikai mérnökkel, aki megépítette és a császárnak felajánlotta az első, propellerrel működő tengeralattjárót, a Nautilust, amelytől a Verne Nemo kapitány című regényében szereplő hajó neve is származik.
Az ereklyék között mosolyt fakaszt az a dohányszelence, amelyet 1978-ban találtak meg a 74 ágyús Golymim roncsán, rajta a felirat: "Merde pour les goddams", szabad fordításban: "leszarjuk az angolokat". Ugyanakkor csodálatot ébreszt egy hajóhíd darabja, rajta egy 36 fontos ágyúval.
A kiállítás anyagát gazdagították az "ősellenségek" is: kölcsönadták egyebek között a greenwichi Tengerészeti Múzeum híres Nelson-portréját, nyilván, hogy egy pillanatra se feledkezzenek meg a Csatornán túl arról, hogy ki nyerte meg a trafalgari tengeri ütközetet.
(MTI Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
holokauszt
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Házmesterek a vészkorszakban
- Idén ősszel is megrendezik a Zsinagógák Hetét
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap