Maradandó károkat szenvedtek Babilon falai
2008. május 26. 11:00
A Bagdadtól délre fekvő Babilon ezeréves műemlékeinek utolsó látogatói harckocsival és helikopterrel érkeztek, és rossz emléket hagytak maguk után.
Korábban
Az UNESCO jelentése szerint a katonai megszállás idején okozott károk igen komolyak. A legnagyobb aggodalomra a földmunkák, a helikopter-leszállóhely építése, a régészeti leleteket tartalmazó föld felhasználása és a felszín alá beszivárgó üzemanyag ad okot. A jelentés arra a tanácskozásra készült, amelyet 2008 júniusában Berlinben tartanak az UNESCO szakértői és az irakiak a károk végleges felmérésére.
Az Irakban állomásozó amerikai erők parancsnoka nem tagadja, hogy 2003-2004-ben megrongálódtak a régészeti emlékek. Azóta a katonai bázisokat eltávolították a fontos műemlékektől - mondta egy amerikai katonai szóvivő. Az amerikai katonák azt azonban tagadják, hogy részt vettek volna az antik kincsek fosztogatásában, amely aggasztó méreteket öltött a 2003. márciusi invázió és Szaddám Huszein néhai diktátor rezsimjének áprilisi megdöntése után.
A lengyelek távozása után Babilon, amely az Eufrátesz partján épült fel 3000 évvel a keresztény időszámítás előtt, és amelyet Kürosz és Nagy Sándor is meghódított, az iraki műemléki hivatal felügyelete alá került. A feltárások és restaurációs munkák megszakadtak. Istár (a szerelem istennője a babiloniaknál) kapuja, amelynek eredetije a berlini Pergamon múzeumban látható, megrongálódott, alig találták meg az oroszlánokat, bikákat és sárkányokat ábrázoló mozaik lapokat - mondta el Kataa. A kapun át az út babiloni vagy asszíriai feliratokkal ékesített agyagtéglákból épült paloták és templomok romjaihoz vezet.
A 80-as években Szaddám Huszein kolosszális újraépítési programot rendelt el Babilonban, amelynek keretében az ókori romokra régi épületek hasonmásait építették fel. A téglákra Irak egykori erős embere az ókori babiloni uralkodók szokását utánozva a saját nevét vésette rá. "Nabukondonozor király palotájának helyreállítása a dicsőséges Szaddám Huszein uralma idején" - olvasható rajtuk.
A közelmúlt nyomainak eltörléséhez Babilont fel kellene venni az UNESCO világörökség-listájára. Akkor újrakezdődhetnének az ásatások, és a világ régészei visszatérhetnének erre a mítoszokban gazdag helyre. Mohammed Dzselid, az UNESCO Ammanban működő iraki képviselője szerint Irak ettől még messze van. Meg kell valósítania a 2007 végén Párizsban tartott tanácskozáson elfogadott ajánlásokat, amelyekben számos műemlékvédelmi jegyzőkönyv ratifikálására, a műemlékek védelmére és a műkincscsempészet elleni harcra szólítják fel az iraki hatóságokat.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap